Almanya Bloke Hesap Açma (Sperrkonto)

Almanya'da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler, Alman konsolosluğunun vize başvurusunda talep ettiği bloke hesabı (sperrkonto) açması gerekmektedir.  Özellikle 90 günü aşan vizelerde bu belgenin başvuru sırasından mutlaka konsolosluğa sunulması gerekmektedir. Alman hükümetinin istediği bloke hesap öğrenci ve öğrenci adaylarından istediği, öğrencinin Almanya’da bulunduğu süre boyunca kendisini finanse edebileceğini gösteren bir çeşit garanti belgesidir.

Bloke hesap, Almanya vize başvurusunda çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bloke hesap için yatırılması gereken miktar o yılki maksimum BAFöG tutarının 12 ay ile çarpımı ile elde edilmektedir. 2016-2017 yılı için bu miktar 735 Eur’dur. Bloke hesap açmak aslında çok kolaydır. Bu konuyu bankanızla görüşmeniz durumunda sizlere konuyla ilgili yardımcı olacaklardır. Bloke hesabınızı isterseniz Deutsche Bank ile de açabilmeniz mümkündür. 50 Eur işlem ücreti ile beraber bloke edilmesi gereken tutar 8870 Eur olmaktadır. Bu yatırdığınız para banka tarafından bloke edilecektir. Bloke edilen tutarı da 12 ay boyunca ayda 735 € olarak geri çekebilmeniz mümkün olmaktadır.

Konsolosluk Onay Alma, Belgelerin Postalanması Ve Diğer İşlemler

Bloke hesap için formları doldurduktan sonra imza kısmını boş bırakmanız gerekmektedir. Formları ilgili Alman konsolosluğundaki hukuk bölümüne gidip ilgili görevlinin yanında imzalamanız gerekmektedir. Bu işlem için bazı konsolosluklar randevusuz bazıları ise randevulu olarak çalışmaktadır. Size önerimiz konsolosluğu arayıp sormanız olacaktır.

Bloke Hesap İşlemlerine Ne Zaman Başlamalıyım?

Bloke hesap işlemlerine daha okul kabulü gelmeden ve vize işlemlerinden önce başlamanızı öneriyoruz. Okul kabulü gelir gelmez de parayı yatırıp vize işlemlerine başlamanız mümkündür. Özellikle yaz aylarında konsolosluklarda çok yoğunluk olduğu için yetişememe ihtimaliniz bulunmaktadır. Bu sebeple okul kayıt işlemlerinize eğitiminize başlamadan en az 45 gün önce başlamanızı önermekteyiz.