Almanya’da üniversite okumak, Almanya devlet üniversiteleri; ücretsiz eğitim, mavi diploma, dünya sıralamalarında yer alan üniversiteleri, ikinci dil olarak Almanca öğrenmek, Avrupa’da serbest dolaşım hakkı, uygulamalı eğitim ve staj imkanları gibi saymakla bitmeyen avantajlarıyla dünyanın birçok ülkesinden öğrencilerin ilk tercihlerinden. Almanya’da üniversite mezunlarına verilen çalışma hakkı gençlerin bu ülkeyi tercih etmelerindeki diğer bir neden. YÖK denkliği bulunan Almanya üniversiteleri Türk öğrenciler tarafından da tercih edilmekte.

Almanya’da Üniversite Okumak

Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler çok geniş bölüm seçeneklerinin yanı sıra bilimsel araştırmalara ve dünyaca ünlü firmalarda staj yapma imkanına sahip olarak kariyer anlamında büyük şanslar elde edebilirler. Yabancı öğrencilere sunulan bir çok avantaj ile Almanya’da üniversite okumak hayallerini gerçekleştirebilmektedirler. Almanya üniversitelerinin eğitimi oldukça kalitelidir. Alman üniversitelerinde kaliteli eğitim alabilir geleceğinize sağlam bir adım atabilirsiniz.

Almanya Üniversitelerine Başvuru ve Kabul Şartları

Türkiye’de Üniversite kazanma şartı

Almanya’da okumak istediğiniz bölüme veya eşdeğer bir bölüme Türkiye’de devlet veya özel üniversite fark etmeksizin  yerleşmiş olmanız gerekmektedir. Örneğin, Türkiye’de makine mühendisliği bölümüne yerleşmiş bir öğrenci Almanya üniversitelerinin makine mühendisliği bölümlerine başvuru yapabilmektedir.

  • Kayıt yapıp bir veya bir kaç dönem okuduysanız yatay geçiş yapabilirsiniz.
  • LYS’i daha önceki yıllarda kazandıysanız başvuru yapabilirsiniz.
  • Türkiye’de 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu kazandıysanız mezun olduktan sonra Almanya’da üniversite başvurusu yapabilirisniz.

Almanca Dil Yeterliliği

Almanya’nın anadili Almanca’dır. Alman üniversitelerinde eğitime başlayabilmeniz için C1 seviyesinde bilginizin olduğunu altta listelediğimiz sertifikalardan birini alarak kanıtlamanız gerekiyor.

  • TestDaf-TDN4, DSH-2,
  • TELC Deutsh C1 Hochschule,
  • Goethe Zertifikat C2,
  • DSD II – Deutsches Sprachdiploam der Kultusministerkonferenz Stufe II

Üniversite Şartlı Kabul Alma

Eğer yeterli seviyede Almancanız yoksa da Alman üniversitelerine başvuru yapabilir, şartlı olarak kabul alabilir ve üniversitelerin Almanca hazırlık sınılarınca dil eğitimi aldıktan sonra gerekli seviyeye gelerek üniversite eğitiminize başlayabilirsiniz.

Almanya şartlı kabul detaylı bilgi için tıklayın


Almanya Üniversiteleri

Almanya üniversiteleri eğitim sistemi ikiye ayrılmaktadır; akademik araştırma ve pratik uygulama. Normal üniversitelerde eğitimler akademik araştırmalar olarak verilirken, yüksekokullarda eğitim pratik uygulamaya dayalıdır.

Almanya üniversiteleri 2 milyondan fazla öğrenciye ev sahipliği yapan lisans ve yüksek lisans bölümlerinin çoğunda Almanca eğitim vermektedir.

Hamburg Üniversitesi


Mannheim Üniversitesi


Berlin Frei Üniversitesi


Berlin Humbolt Üniversitesi


Bonn Üniversitesi


Duisburg Essen Üniversitesi


Hannover Üniversitesi


Munih Maximillians Üniversitesi


Paderborn Üniversitesi


Siegen Üniversitesi


Clausthal Teknik Üniversitesi


Marburg Philipps Üniversitesi


Wuppertal Üniversitesi


Dortmund Teknik Üniversitesi


Dresden Teknik Üniversitesi


Hagen Fern Üniversitesi


Kaiserslautern Teknik Üniversitesi


Kassel Üniversitesi


Lübeck Üniversitesi


Passau Üniversitesi


Stuttgart Üniversitesi


Vechta Üniversitesi  


RWTH Aachen Üniversitesi


Berlin Teknik Üniversitesi


Münih Teknik Üniversitesi


Tübingen Üniversitesi


Heidelberg Üniversitesi


Jena Üniversitesi


Erfurt Üniversitesi


Würzburg Üniversitesi


Leipzig Üniversitesi


Gisma Business School


Berlin School of Business and Innovation


Üniversite Ücretleri

Almanyada üniversite okumak, üniversitelerin giderleri hükümet tarafından desteklendiği için öğrencilerin üniversitelere büyük paralar ödemesine gerek olmamaktadır. Yıllık olarak 200 Eur ile 1000 Eur arasında üyelik ücreti altında bir harç alınmaktadır. Türkiye’deki özel okulların ücretleriyle karşılaştırıldığında bu rakamlar çok düşük kalmaktadır. Son senelerde yurtdışından yapılan başvuru sayılarının çok fazla artması nediyle bazı üniversiteler 2000-3000 Eur civarında okul ücreti almaktadır.

Almanya’da Yaşam Masrafları

Almanya’da aylık yaşam masrafları, üniversiteler ücretsiz olduğu için sadece barınma sağlık sigortası ve diğer temel beslenme ihtiyaçlarını kapsamaktadır.

Sağlık sigortası 50 euro, konaklama – yurt ücretleri 220-300 euro, yeme-içme 150 euro, ulaşım ve telefon giderleri 50 euro. Giderleri topladığınızda aylık toplam giderleriniz 470 – 550 Eur arasında değişiklik gösterir.

Almanya yaşam masrafları için tıklayın

Almanya’da Yaşama ve Çalışma Hakkı

Almanya, sürekli olarak araştırmaya ve gelişmeye yönelik eğitim sistemiyle öğrencileri kariyer yapmaya teşvik etmekte ve verdiği uluslararası geçerliliği olan diplomalarla birçok firma tarafından tercih sebebi olmaktadır.

Dünya’nın heryerinde geçerliliğe sahip olan diplomaya sahip olan öğrenciler henüz mezun olmadan önce önemli firmalarda yaptıkları uygulamalı stajlar sonrasında iş teklifleri almaktadır. Almanya’daki bir üniversiteden mezun olmanın en büyük avantajlarından biride Almanya ve Avrupa’da yaşama ve çalışma hakkına sahip olmalıdır. Dünyaca ünlü markalara sahip olan Almanya’da özellikle mühendislik alanında iş bulunmasında zorluk yaşanmamaktadır.

Almanya’da Lisans Tamamlama

Almanyada Lisans Tamamlama; Almanya’da lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için ilk şart olan; Türkiye’de sınava girip Almanya’da okumak istenen bölümü kazanma; ön lisans mezunu olan öğrenciler için çok daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

Almanya lisans tamamlama detaylı bilgi için tıklayın

Üniversite Yerleşme Garantisi

Almanya’da üniversite yerleştirme garantisi, Yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler arasında en popüler ülkelerden biri olan Almanya, ücretsiz eğitim veren ve dünya çapında tanınan üniversitelere sahip.

Tecrübeli danışmanlarımızın daha önce yerleştirme yaptığı üniversite ve bölümlerden birini tercih ettiğiniz taktirde sizlere %100 üniversite yerleşme garantisi veriyoruz.

Danışmanlık hizmeti için tıklayın

Soru ve Cevaplar

Hiç Almancam yok, üniversite başvurusu yapabilir miyim?

Evet, Almanya’daki bazı üniversiteler hiç Almanca’nız olmasa da başvurunuzu şartlı olarak kabul etmektedir. Bu üniversitelerin Almanca hazırlık sınıflarında Almanca dil eğitimi alabilirsiniz. Özel dil okullarından daha ekonomik olan bu okullarda eğitim alarak bütçenizde tasarruf edebilirsiniz. Lakin unutulmaması gereken, her ne kadar hiç Almanca nız olmadan bir üniversiteden kabul alsanız da Almanya konsolosluğuna vize başvurusu yaparken sizden minimum A2 seviyesinde Almanca sertifikası istenmektedir.

Almanya üniversitelerine geçiş yapabilir miyim?

Evet, Türkiye’de üniversite okuyan öğrenciler 3. sınıfa geçmeden önce okudukları bölüm  üzerinden Almanya üniversitelerine geçiş yapabilirler. Kabul aldıkları üniversiteye kaçıncı sınıftan başlayacaklarına öğrencinin Türkiye’de aldığı derslerin içeriklerine göre karar verilmektedir.

Türkiye’de kazandığım bölümü okumak zorunda mıyım?

Evet, aynı veya eşdeğer bir bölümden kabul almanız gerekmektedir. Aksi taktirde farklı bir bölüm için üniversiteden kabul alsanız bile vize başvurunuz onaylanmayacaktır.

Almanya’da üniversiteler ücretsiz mi?

Evet, Devlet tarafından desteklenen üniversiteler diğer Avrupa ülkeleri gibi yabancı öğrencilerden üniversite ücreti almaktadır, Lakin Türkiye’deki gibi dönemlik olarak 300 ila 500 Eur arasında öğrenim harcı almaktadır. Son senelerde bu duruma istisna olan birkaç Alman üniversitesi de bulunmaktadır.

Almanya Üniversiteleri Burs Başvurusu

Almanya’da eğitim almayı düşünen öğrenci adaylarının en çok araştırdığı konulardan biride burs olanaklarınıdır. Eğitim sürecinde alabilecekleri her türlü maddi destekler öğrencilere kolaylık sağlamaktadır. Almanya’da veya Türkiye’de başvuru yapılabilecek burslarda ilgili alttaki linkten bilgi alabilirsiniz.

Almanya’da Üniversite Burs Başvuruları