Almanya Üniversiteleri Başvuru ŞartlarıAlmanya Üniversiteleri Başvuru ŞartlarıAlmanya üniversitelerine başvuru yapmak isteyen öğrencilerin sayısı her geçen yıl daha fazla artmaktadır. Almanya üniversiteleri için ilk başvuru şartı, eğer lisans öğrenimi görecek iseniz lise diplomasına sahip olmanızdır. Eğer Almanya üniversiteleri bünyesinde yüksek lisans görecek iseniz ise, lisans diplomanıza ihtiyacınız olacaktır.

Üniversite başvuru şartlarına Almanya üniversiteleri başvuru şartları açısından bakıldığında, sizden OSYM sonucu ile bir üniversiteye yerleşmeniz istenmektedir. Türkiye’de OSYM sınav ( LYS ) sonucu ile bir bölüme yerleştiğinizde, aynı bölümü ya da bölümünüze yakın bir bölüme Almanya’da üniversite kaydınızı yapabiliriz. Yani Türkiye’de mühendislik kazandı iseniz, tıp fakültesine, ya da hukuk fakültesine değil, yine mühendislik fakültesine kayıt yaptırmanızı öneriyoruz.

Son yıllarda en fazla sorulan sorulardan birisi, lisans ve yüksek lisans başvurusu için Almanya üniversiteleri not ortalaması şartı arıyorlar mı ? sorusudur. Eğer lisans düzeyinde bir eğitim göreceksiniz, lise not ortalamanızın minimum 65 olması gerekmektedir. Eğer Almanya’da yüksek lisans öğrenimi görmek istiyorsanız başvuru şartı olarak sizden minimum 2.50 not ortalaması istenecektir. Bunun yanında yüksek lisansınızı ingilizce olarak almak istiyorsanız, TOEFL ya da IELTS sınavlarından birisini başarı ile geçmeniz ve belgelemeniz istenecektir.

Öte yandan, Almanya üniversitelerine başvuru yaparken, temel seviyede dahi olsa, Almanca bilmeniz başvurunuz açısından size kolaylık sağlayacaktır. Almanca, A1 ( Temel Almanca ) sertifikası kesin şart olarak aranmamakla birlikte, sizi avantajlı duruma getirecektir.

Almanya Üniversiteleri Şartlı Kabul

Almanya’da üniversiteler bünyesinde öğrenim görmek, son yıllarda, öğrenciler tarafından oldukça fazla talep ediliyor. Bu taleplerin başlıca sebepleri arasında, üniversitelerin lisans programlarının 3 yıl ( 6 sömestr ) olması ve üniversitelerin kaliteli eğitimler sunması gösterilebilir. Öğrenciler açısından diğer bir avantajına bakıldığında, öğrencilerin üniversite öğrenimlerini görürken, bir yandan da Almanca dil kursu görerek bir yabancı dili uygun fiyatlar ile Almanya’da öğrenebilmesidir. Almanya’da üniversite okumak için ileri düzey Almanca bilmeye gerek olmadan dil kursunuzu görebilirsiniz.


Almanya’da Üniversite detaylı bilgi