Almanya üniversiteleri

Almanya üniversiteleri eğitim sistemi ikiye ayrılmaktadır; akademik araştırma ve pratik uygulama. Normal üniversitelerde eğitimler akademik araştırmalar olarak verilirken, yüksekokullarda eğitim pratik uygulamaya dayalıdır.

Avrupa Birliği’nin kurucu ülkelerinden biri olan Almanya’da eğitim veren üniversite sayısı, uygulamalı okullar ile birlikte toplamda 380’den fazladır. Bu üniversitelerin çok büyük bir kısmı dünya sırlamalarında ilk 1000’de bulunmaktadır. Bununla birlikte 2 milyondan fazla öğrenciye ev sahipliği yapan Almanya üniversiteleri, lisans ve yüksek lisans bölümlerinin çoğunda Almanca eğitim vermekte olup İngilizce yüksek lisans ve master seçenekleride bulunmaktadır.

Ücretsiz Almanya Üniversiteleri

1999 yılında Bologna sürecine ilk uyum sağlayanlardan biri bilindiği gibi Almanya’dır. Bu sebeple, Almanya üniversiteleri, öğrencilere Avrupa’da olduğu gibi tüm dünyada tanınır bir diploma sunmaktadır. Lisans öğrencim süresinin 3 yıl olduğu Almanya’da bazı üniversiteler öğrencilerden herhangi bir harç ücreti almazken; bazı üniversitelerde dönemlik harçlar 400 – 500 Euro civarında olmaktadır. Bu dönemlik harçlar hem lisans hem de yüksek lisans programlarında geçerlidir.

Almanya üniversitelerinde eğitim gören öğrenciler, kendi istekleri doğrultusunda ikinci bir yabancı dili, üniversitelerin cüzi ücretler karşılığında sunduğu kurslarla öğrenebilmektedir. Özellikle mühendislik ve teknik bölümlerde eğitim alan öğrencilere staj ve iş imkanları da sunan Almanya üniversiteleri, öğrencilere kendileri istedikleri taktirde çift anadal yapma imkanı sunmakta ve bu program için ekstra ücretler istememektedir.

Almanya Üniversiteleri, sadece Türkiye’deki öğrenciler tarafından değil dünyanın birçok ülkesindeki öğrencilerinde tercih ettikleri ülkelerin başında gelmektedir. Bu özelliğiğiyle her geçen sene eğitimdeki kalitesini artıran Almanya aynı zamanda devlet destekli olarak sunduğu ücretsiz üniversite eğitimi ile yurtdışında üniversite eğitimi almayı düşünen öğrenciler için en iyi seçeneklerden biri.

Almanya üniversiteleri listesi


Hamburg Üniversitesi


Mannheim Üniversitesi


Berlin Frei Üniversitesi


Berlin Humbolt Üniversitesi


Bonn Üniversitesi


Duisburg Essen Üniversitesi


Hannover Üniversitesi


Munih Maximillians Üniversitesi


Paderborn Üniversitesi


Siegen Üniversitesi


Clausthal Teknik Üniversitesi


Marburg Philipps Üniversitesi


Wuppertal Üniversitesi


Dortmund Teknik Üniversitesi


Dresden Teknik Üniversitesi


Hagen Fern Üniversitesi


Kaiserslautern Teknik Üniversitesi


Kassel Üniversitesi


Lübeck Üniversitesi


Passau Üniversitesi


Stuttgart Üniversitesi


Vechta Üniversitesi  


RWTH Aachen Üniversitesi


Berlin Teknik Üniversitesi


Münih Teknik Üniversitesi


Tübingen Üniversitesi


Heidelberg Üniversitesi


Jena Üniversitesi


Erfurt Üniversitesi


Würzburg Üniversitesi


Leipzig ÜniversitesiAlmanya üniversitlerine başvuru ve kabul şartları için tıklayın