Almanya’da üniversite eğitimine talep her yıl artmaktadır.  Bunların başlıca sebebi üniversite eğitiminin ücretsiz olması ve kaliteli, prestijli bir eğitim fırsatının olmasıdır. Almanya’da lisans ve yüksek lisans eğitim programlarının çoğu Almanca’dır. Almanca dil yeterliliğine sahip olmayan öğrenciler üniversiteler  ya da özel dil okullarında dil eğitimi alabilmektedir.

Almanya’da Almanca Dil Eğitimi

Bu noktada önemli olan doğru özel dil okulu seçimidir. Öğrenciler özel dil okulları seçerken, dil okulların University Pathway programlarını sunan dil okulları seçmeleri daha sağlıklı olur. Bu programla dil okulları öğrenciler üniversite programlarına hazırlayan bir eğitim sunmaktadır. Hatta öğrenciye özel matematik, mühendislik eğitimleri verilmektedir. Öğrenciler dil eğitimlerin sonunda dilerlerse, Dsh ya da TESTDAF sınavlarına yönelik eğitimler de alabilmektedir.

Almanya’da Pathway Programı

Üniversite’de Almanca dil eğitimi – University Pathway programların maliyetini ise öğrencinin alt yapısı belirlemektedir.  Eğer Almanca alt yapınız yok ise A1 seviyesinden C1 seviyesi için 44 haftalık bir dil eğitimi almanız gerekmektedir. Öğrencilerin belirli bir seviyeleri var ise maliyet de düşmektedir. Ortalama 44 haftalık University pathway programları 5000 Euro’dan başlamaktadır.

Almanca dil eğitimi için en çok tercih edilen şehirler Berlin,Frankfurt,Münih’tir.  Konaklama olarak aile yanı ve yurt seçeneği de bulunmaktadır.


Almanya’da Üniversite Okumak detaylı bilgi için tıklayın