Almanyada İngilizce yüksek lisans, İngilizce Master Yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin, son yıllarda yaygın olarak tercih ettikleri alternatiflerden birisi, Almanya’da İngilizce yüksek lisans yapabilme imkanıdır. Almanya’da Almanca yüksek lisans programlarının yanısıra, çok sayıda üniversitede İngilizce yüksek lisans programı da mevcuttur. Gerek Almanyadaki üniversitelerin kaliteli ve akdemik disipini ön plana çıkaran yapılarıyla tanınması,gerekse yüksek lisans programlarının ücretsiz olması, öğrencileri bu programlara yöneltiyor. Almanya’da İngilizce yüksek lisans yapmanın ilk şartı, uluslararası geçerliliğe sahip, İngilizce dil yeterliliği sertifikasına öğrencinin sahip olmasıdır. Bu sertifikalar Toefl IBT, IELTS ve Cambridge sertifikaları olup, uluslararası geçerliliğe sahip olan bu dil sertifikaları, Almanya’da üniversiteler tarafından kabul edilmektedirler.Almanyada ingilzice master

Almanya’da İngilizce Master

Almanya’da İngilizce Master için, üniversiteler tarafından genellikle Toefl IBT için minimum geçerli skor, 80 skorudur, IELTS üzerinden ise, minimum 6.0 olarak kabul edilmektedir. Son dönemlerde, Almanya’da İngilizce yüksek lisans programlarında, özellikle Business Administration, International Marketing, Finance, MBA, Management, International Banking ve çeşitli uluslararası ingilizce yüksek lisans programları ağırlıklı olarak tercih edilmektedirler. Bu programların yanısıra bir çok mühendislik, sosyal bilimler ve teknik alanlarda da İngilizce yüksek lisans programları mevcuttur.

Almanya’da İngilizce yüksek lisans, yapabilmenin bir diğer şartı ise, öğrencinin lisans transkriptinde, iyi bir not ortalamasına sahip olmasıdır. Bunun yanında öğrenci, temel seviyede Almanca dil okulu görmüş ise, bu seçenek, diğer adaylar arasında öğrenciyi bir adım öne çıkarır, fakat İngilizce yüksek lisans için Almanca dil sertifikasına sahip olmak, üniversiteler tarafından şart olarak aranmaz.

Almanya’da İngilizce yüksek lisans, kabulünün, diğer önemli bir şartı da S.O.P denilen (Statement of Purpose) mektubunu da hazırlamaktır. Almanyada master için hazırladığınız bu mektubunuzda kendi öğrenim durumunuzdan detaylı olarak bahsetmeli ve aşağıdaki soruların yanıtlarına yer vermelisiniz.

Almanyada İngilizce master yapmayı tercih ettiğinizi, bu yüksek lisans programını yaparken hedefinizin neler olduğunu belirtmeli ve kendinizle alakalı akademik bilgilere geniş olarak bu mektupta yer vermelisiniz.

Bu konuda uzman danışmanlarımızdan yardım alabilir ve ingilizce yüksek lisans başvurularınızı bizim aracılığımız ile gerçekleştrebilirsiniz.

Almanya’da İngilizce Master Üniversiteler


Berlin Teknik Üniversitesi


Belin Frei Üniversitesi


Hamburg Üniversitesi


Siegen Üniversitesi


Stuttgart Üniversitesi