Almanya'da lisans tamamlama

Almanya’da lisans tamamlama; Almanya’da lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için ilk şart olan; Türkiye’de sınava girip Almanya’da okumak istenen bölümü kazanma; ön lisans mezunu olan öğrenciler için çok daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

Almanya Üniversitelerine Dikey Geçiş

Ön lisans mezunu olan ve lisans programına tamamlama yapmak isteyen öğrencilerin en büyük sorunlarından bir tanesi, DGS sınavına girmek ve bu sınavda başarılı olup, dikey geçiş için ayrılan az sayıda kontenjanlardan hak kazanmaktır. Dikey geçiş sınavını kazansa bile öğrenciler, geçiş gerçekleştikten sonra daha önce aldığı dersleri saydırmakta zorluk yaşayabilir, dönem başına normalden fazla ders almak zorunda kalabilirler. Bölüm eğer İngilizce ise ve hazırlık sınavını geçemezse öğrenciler, 1 sene de hazırlık okumak durumunda kalırlar. Normalde 4 sene olan lisans programı için en iyi ihtimalle 5 seneden fazla uğraşmak durumunda kalabilirler.

Okumuş olduğunuz ön lisans bölümünü, Almanya’da lisans tamamlama için bu sınavlardan hiçbirine girmenize gerek yoktur!

Önlisans mezunu olan öğrenciler, mezun oldukları alanda, Türkiye’de sınava girmeden Almanya’da lisans eğitimlerine başlayabilirler.

Almanya’da lisans programının uzunluğu 3 senedir. Almanca dil yeterliliği olamayan öğrenciler 1 sene de Almanca hazırlık programı almak durumundadır. Öğrenciler 4 senenin sonunda Mavi Diplomaya ve belli bir süre daha Almanya’da kalıp iş arama şansına sahip olurlar.

Ne Zaman Başvuru Yapmalıyım?

Almanya’da lisansa tamamlama programına katılmak isteyen öğrenciler, mezun olduktan sonra, sene kaybetmek istemeyen öğrenciler;  2’nci sınıfın son döneminde başvuru yapabilirler.


Almanya’da Üniversite detaylı bilgi