Almanya’da üniversite lisans eğitimi veya yüksek lisans yani master eğitimi alıp mezun olduktan sonra kalıp çalışma izni ve yaşama hakkı var mı?

Almanya’a eğitim almaya karar vermeden önce en çok merak edilen sorulardan biride mezun olduktan sonra kalıp çalışmak oluyor. Yurtdışında hangi ülkeden eğitim alacağınıza karar verirken ülkelerin öğrencilere sunduğu imkanlar en belirleyici faktörler oluyor. Bu konuda Almanya’nın diğer ülkelere göre avantajlı oldğunu söyleyebiliriz.

Üniversite’den sonra çalışma izni

Almanya’da lisans eğitimi genellikle 3 yıl sürmekte. Bazı mühendislik bölümleri 3,5 yıl sürerken Tıp eğitimi 6 yıl sürmektedir. Mezuniyet sonrasında Almanya hükümeti Alman üniversitelerinen mezun olan öğrencilere 18 aya kadar Almanya’da kalıp iş arama ve çalışma hakkı vermektedir. 18 ay sonrasındaysa Almanya’da kalıp çalışmaya ve yaşamaya devam etmek için çalıştığınız şirketin sizin için oturum ve çalışma hakkı alması gerekmektedir.

Yüksek lisans’tan sonra çalışma izni

Almanya’da yüksek lisans mezunu öğrencilerin lisans eğitimini hangi ülkede aldığına bakılmaksızın mezun olduktan sonra 18 aya kadar Almanya’da kalıp iş arama ve çalışma hakkı vermektedir. 18 ay sonrasındaysa Almanya’da kalıp çalışmaya ve yaşamaya devam etmek için çalıştığınız şirketin sizin için oturum ve çalışma hakkı alması gerekmektedir.

Almanya’da üniversite okumak detaylı bilgi için tıklayın