Almanyada üniversite okumak, Almanya devlet üniversiteleri; ücretsiz eğitim, mavi diploma, dünya sırlamalarında yer alan üniversiteleri, ikinci dil olarak Almanca öğrenmek, Avrupa’da serbest dolaşım hakkı, uygulamalı eğitim ve staj imkanları gibi saymakla bitmeyen avantajlarıyla dünyanın birçok ülkesinden öğrencilerin ilk tercihlerinden. Almanya’da üniversite mezunlarına verilen çalışma hakkı gençlerin bu ülkeyi tercih etmelerindeki diğer bir neden. YÖK denkliği bulunan Almanya üniversiteleri Türk öğrenciler tarafından da tercih edilmekte.

Almanyada Üniversite Okumak

Almanyada üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler çok geniş bölüm seçeneklerinin yanı sıra bilimsel araştırmalara ve dünyaca ünlü firmalarda staj yapma imkanına sahip olarak kariyer anlamında büyük şanslar elde edebilirler. Yabancı öğrencilere sunulan bir çok avantaj ile Almanya’da üniversite okumak hayallerini gerçekleştirebilmektedirler. Almanya üniversitelerinin eğitimi oldukça kalitelidir. Alman üniversitelerinde kaliteli eğitim alabilir geleceğinize sağlam bir adım atabilirsiniz.

Almanyada Üniversite Başvuru ve Kabul Şartları

Almanya’da bir üniversiteye başvuru yapabilmenizin ilk şartı LYS ile Türkiye’de bir lisans programını kazanmış olmanızdır.

  • Kazandığınız üniversitenin devlet veya özel olması fark etmiyor.
  • Kazandığınız bölümü veya bölüme eşdeğer farklı bölümleri okuyabilirsiniz.
  • Kayıt yapıp bir veya bir kaç dönem okuduysanız yatay geçiş yapabilirsiniz.
  • LYS’i daha önceki yıllarda kazandıysanız başvuru yapabilirsiniz.
  • Türkiye’de 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu kazandıysanız mezun olduktan sonra Almanya’da üniversite başvurusu yapabilirisniz.
  • Türkiye’de lisans programından mezun olduysanız ALES gerekmeden Almanya’da yüksek lisans yapabilirsiniz.

Almanya Üniversite Ücretleri

Almanyada üniversite okumak, üniversitelerin giderleri hükümet tarafından desteklendiği için öğrencilerin üniversitelere büyük paralar ödemesine gerek olmamaktadır. Yıllık olarak 200 Eur ile 1000 Eur arasında üyelik ücreti altında bir harç alınmaktadır. Türkiye’deki özel okulların ücretleriyle karşılaştırıldığında bu rakamlar çok düşük kalmaktadır. Son senelerde yurtdışından yapılan başvuru sayılarının çok fazla artması nediyle bazı üniversiteler 2000-3000 Eur civarında okul ücreti almaktadır.

Almanyada Üniversite Yaşama ve Çalışma Hakkı

Almanya, sürekli olarak araştırmaya ve gelişmeye yönelik eğitim sistemiyle öğrencileri kariyer yapmaya teşvik etmekte ve verdiği uluslararası geçerliliği olan diplomalarla birçok firma tarafından tercih sebebi olmaktadır.

Dünya’nın heryerinde geçerliliğe sahip olan diplomaya sahip olan öğrenciler henüz mezun olmadan önce önemli firmalarda yaptıkları uygulamalı stajlar sonrasında iş teklifleri almaktadır. Almanya’daki bir üniversiteden mezun olmanın en büyük avantajlarından biride Almanya ve Avrupa’da yaşama ve çalışma hakkına sahip olmalıdır. Dünyaca ünlü markalara sahip olan Almanya’da özellikle mühendislik alanında iş bulunmasında zorluk yaşanmamaktadır.

Almanya Üniversiteleri

Almanya üniversiteleri eğitim sistemi ikiye ayrılmaktadır; akademik araştırma ve pratik uygulama. Normal üniversitelerde eğitimler akademik araştırmalar olarak verilirken, yüksekokullarda eğitim pratik uygulamaya dayalıdır.

Almanya üniversiteleri 2 milyondan fazla öğrenciye ev sahipliği yapan lisans ve yüksek lisans bölümlerinin çoğunda Almanca eğitim vermektedir.

Almanya Üniversiteleri için tıklayın

Almanya üniversitelerinde yaşam masrafları

Almanya’da aylık yaşam masrafları, üniversiteler ücretsiz olduğu için sadece barınma sağlık sigortası ve diğer temel beslenme ihtiyaçlarını kapsamaktadır.

Sağlık sigortası 50 euro, konaklama – yurt ücretleri 220-300 euro, yeme-içme 150 euro, ulaşım ve telefon giderleri 50 euro. Giderleri topladığınızda aylık toplam giderleriniz 470 – 550 Eur arasında değişiklik gösterir.

Almanya yaşam masrafları için tıklayın

Almanyada Lisans Tamamlama

Almanyada Lisans Tamamlama; Almanya’da lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için ilk şart olan; Türkiye’de sınava girip Almanya’da okumak istenen bölümü kazanma; ön lisans mezunu olan öğrenciler için çok daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

Almanya lisans tamamlama için tıklayın

Almanyada Üniversite Şartlı Kabul

Almanya’da şartlı kabul sistemi sayesinde üniversite öğreniminizi görebilir, Almanca dil sınavınızı 1,5 yıl içerisinde başararak üniversite öğreniminize lisans ya da yüksek lisans öğreniminize başlayabilirsiniz.

Sıfır Almanca ile başlayabileceğiniz dil okulları sayesinde geleceğinize önemli bir yatırım yapabilirsiniz.

Almanya şartlı kabul için tıklayın

Üniversite Yerleşme Garantisi

Almanya üniversite yerleştirme garantisi, Yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler arasında en popüler ülkelerden biri olan Almanya, ücretsiz eğitim veren ve dünya çapında tanınan üniversitelere sahip.

Tecrübeli danışmanlarımızın daha önce yerleştirme yaptığı üniversite ve bölümlerden birini tercih ettiğiniz taktirde sizlere %100 üniversite yerleşme garantisi veriyoruz.

Danışmanlık hizmeti için tıklayın