Almanya Üniversite Başvuru Şartları

Öncelikle dikkat etmeniz gereken şey üniversite başvuru şartlarına uygun musunuz? Almanya’da üniversite okumaya karar verdiyseniz, Türkiye’de de üniversite yerleştirme sınavına girmeniz gerekmektedir. Türkiye’de yerleştiğiniz üniversite programlarıyla ilintili bölüme başvuru yapmanız gerekiyor. İkinci önemli nokta ise lise mezuniyet ortalamanızdır. Lise mezuniyet ortalamanız en az 70 olması gerekmektedir.

Almanca Dil Yeterliliği

Almanya’da üniversite eğitimi için bir diğer önemli konu ise dildir. Lisans programların çoğu Almanca eğitim olarak verilmektedir. Almanca alt yapınız yoksa üniversitelerin bünyelerinde 1 yıla yakın eğitim alabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken ise hangi üniversitelerin kendi bünyelerinde eğitim verdiğidir. Üniversiteler sizin başvurunuzu kabul edip, anlaşmalı oldukları dil okullarına da yönlendirmeyi yapabilirler. Her ne kadar sıfır Almanca ile başvuruyu kabul etseler dahi konsolosluk vize görüşmesine giderken en az A2 seviyesinde bir Almanca bilgisine sahip olmanız gerektiğini unutmayın.

Üniversite Ücretleri

Almanya’da üniversite eğitiminin tercih edilmesinin en önemli faktörünün ücretsiz olması diyebiliriz. Ancak Almanya, yabancı öğrenci sayısının artmasıyla birlikte bazı üniversiteler dönem başına harç ücreti alabiliyor. O yüzden de üniversite seçerken üniversitelerin yıllık maliyetlerine mutlaka bakın.

Almanya Öğrenci Vizesi

Almanya öğrenci vizesi konusu da son derece önemlidir. Almanya hükümetinin bir öğrencinin yıllık maliyetini şuan 8640 Euro olarak hesaplamaktadır. Sizin de vize görüşmesine giderken mutlaka bu miktarı göstermeniz gerekmektedir.

Almanya’da eğitim çok köklü ve her geçen yıla göre kendini geliştiren bir sisteme sahiptir. 370’e yakın yüksek öğretim kurumu bulunmaktadır. Bunların 200’ü üniversitedir. Almanya her ne kadar mühendislik programlarıyla bilinse de sosyal bilimler ve tıp alanında da çok iyi eğitim vermektedir.  Bu yüzden de Almanya her yıl yabancı öğrenci sayısı artmaktadır. Almanya’nın en prestijli üniversiteleri TU9 listesiyle belirlenmiştir. Bu üniversitelerin içerisinde Berlin Teknik Üniversitesi, Aachen Üniversitesi, Karlsruhe Üniversitesi, Stutgart Üniversitesi, Darmstadt Teknik Üniversitesi gibi üniversiteler bulunmaktadır.

Almanya Üniversiteleri için tıklayın