Work and Travel programıyla Amerika'ya giden öğrencilerin Türkiye'den Amerika'ya veya Amerika'dan Türkiye'ye para transferi yapması gerekebiliyor. Ülkeler arası transfer yaparken ödediğiniz transfer ücreti her seferinde en az 35-40 doları buluyor. Peki en kolay ve en ekonomik para gönderme şekli hangisi?

Amerika Türkiye Arası En kolay Para Transferi Hangisi?

Amerika Türkiye arasında para transferi yapacaksınız ya bankaları yada Western Union, Money Gram gibi firmaları kullanmanız gerekiyor. Peki hangisini kullanmanız daha mantıklı? Bu duruma göre değişir.

Amerika Türkiye Bankadan Bankaya Para Transferi

Eğer karşı tarafta para gönderebileceğiniz bir banka hesabı varsa diğer yöntemlere göre daha az transfer ücreti ödeyerek para gönderebilirsiniz. Para transferi masrafı her bankada değişiklik göstermektedir. Eğer farklı bankalarla çalışıyorsanız hangi bankanın ne kadar transfer masrafı aldığını öğrenmenizi öneririz. Bir banka Amerika'ya para transfer masrafı 10 dolar alırken farklı bir banka 35-40 dolar alabiliyor. Eğer Türkiye'den Amerika'ya para gönderecekler ise wat öğrencisi olarak Amerika'da nasıl banka hesabı açılır makalemizden yardım alabilirsiniz.

Bankadan bankaya para transferinin dez avantajıysa transferin tamamlanması ortalama 3 veya 4 gün sürebiliyor. Eğer çok acil olarak para göndermeniz gerekiyor ise diğer yöntemleri denemeniz gerekmektedir.

Amerika Türkiye Western Union ve Money Gram Para Gönderme

Eğer para göndereceğiniz kişinin banka hesabı yoksa ve acil olarak para göndermeniz gerekiyorsa Western Union ve Money Gram ile para gönderebilirsiniz, birkaç dakika içerisinde karşı taraf parayı çekebiliyor. Bu yöntem için parayı alacak kişinin pasaportunun yanında olması ve ilgili şubeden alacağınız şifreyi o kişiye iletmeniz yeterli.

Western Union ile para göndermek için kişi herhangi bir western union şubesine gidip para göndereceği kişinin adına para yatırabilir ve karşılığında da bir şifre alır. Bu şifreyi parayı alacak kişiye göndermesi yeterli. Acenta bulun linkine tıklayarak adres bilgilerinizi girdiğinizde size en yakın western union şubesini bulabilirsiniz. Türkiye'deki birçok banka ve ppt şubelerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Parayı gönderdiğiniz kişi yine Amerika'daki western union şubesi bir bankadan veya üye olan benzinlik veya 7-11 marketlerinden pasaportu ve gönderdiğiniz şifreyle gidip gönderdiğiniz parayı alabilir. Western Union ile transfer masrafı sabit değildir ve gönderdiğiniz miktara göre değişmektedir. Örnek vermek gerekirse 1000 usd gönderdiğinizde ekstradan 68 USD transfer masrafı ödemeniz gerekir.

Money Gram ile para göndermek için yine western union ile aynı yolları izleyebilirsiniz. Fakat önemli nokta money gram da transfer masrafı western uniona göre daha azdır. Dez avantajı ise Türkiye'de money gram çok yaygınlaşmadığından sadece birkaç bankada kullanabilmektesiniz.