Work and Travel Programına katılıp Amerika'da kaldığınız süre boyunca mutlaka nakit para taşımanız gerekecek. Mümkün olduğunca fazla miktarda nakit para taşımamaya ve bozuk para olarak bulundurmanızı öneririz. 1,5,20 dolarlık bankonotlar her zaman işinizi görecektir. Öncelikle Amerikan para bankonotlarını ve bozuk paralarını (coin) tanıyalım.

Amerika'da en çok kullanacağınız bankonotlar 1, 5, 10 ve 20 dolar olacaktır. Daha yüksek mevladaki alışverişlerinizi banka kartınızla veya kredi kartınızla yapmanızı öneririz. Amerika'daki en büyük bankonot 100 dolardır. Daha önce 200, 500, 1000, 5000, 10000 ve 100000 dolarlık bankonotlar olmasına rağmen Uyuşturucu mafyalarına yönelik mücadele nedeniyle tedavülden kaldırıldı. Eğer Amerika'da elinize 100 dolardan daha büyük bir bankonot geçerse onun sahte olduğunu anlayabilirsiniz.

amerika bozuk paraları
Amerika bozuk paraları

Amerika'da kullanılan maden paralara (coins) gelince. Market alışverişlerinizde çok fazla kullanacağınız bozukları ve isimlerini bilmeniz gerekiyor. Yandaki Tabloda görebileceğiniz gibi her bozuk paranın farklı bir ismi bulunmakta. Amerikan bozuk paralarının isimlerini öğrendikten sonra parayla ilgili söylenen Amerikan deyimleri sizlere daha anlaşılır gelecektir.

Amerika'da Banka Hesabı Açmak

Amerikan paralarını tanıdık, ilk maaşınızıda aldınız, peki nakit paramızı ne yapmalıyız diye soracaksanız tabiki günümüzde yapılacak ve yastık altından daha güvenilir bir yöntem olan bankaya yatırmanızı öneririz. Peki work and travel programıyla Amerika'ya giden öğrenciler banka hesabı açabiliyormu? Amerika'da bulunan ve pasaportu bulunan herkes bir banka hesabı açabilir. Bazı işverenler öğrenciler için banka hesabını kendi açar ve maaşlarını da oraya yatırır.

Eğer siz bir banka hesabı açmak istiyorsanız tek yapmanız gereken pasaportunuzu yanınıza alıp bankaya gitmeniz ve yanınızda az miktarda olsa bile yatırmak için nakit para götürmeniz. Hesap açtırdığınızda size geçici bir banka kartı vereceklerdir, bu geçici kartla bankamatiklerden para çekebilirsiniz. Daha sonra adresinize alış veriş yapabileceğiniz Debit Card göndereceklerdir.

Hangi bankadan hesap açmak daha iyi olur diye soracak olursanız Bank of Amerika Amerika'daki en yaygın bankadır, bu bankadan hesap açtırmanız mantıklı olacaktır.