Amerikada yüksek lisans (master) programlarının süresi 2 senedir. MBA programları için aktif çalışma hayatı olan profesyoneller için 1 senelik programlarda bulunmaktadır. Master eğitiminizi tamamladıktan sonra Amerika’da 2 seneye kadar çalışma hakkı elde edebilirsiniz.

Amerika’da yüksek lisans, üniversite eğitimini tamamlayan öğrencilerin gerek alanında kendini geliştirmek gerekse rakipleri karşısında bir adım öne geçebilmek için en çok tercih ettiği ülkelerin başında gelen Amerika eğitim kalitesi ve dünya çağında tanınan üniversiteleriyle diğer ülkeler arasından sıyrılıyor.

Yüksek lisans yani Master programları için yoğun ilgi gören Amerikan üniversitelerine kabul almak ne kadar zor veya başvuru yapmak için istedikleri şartlar neler? Üniversite ücretleri ne kadar, burs almak kolay mı gibi cevap aradığınız birçok sorunun cevabını deneyimli danışmanlarımız yanıtlıyor.

Hangi bölümlerde Yüksek Lisans Yapabilirsiniz?


Amerika’da MBA


Mühendislik Yönetimi Masterı (STEM Onaylı)


Bilgi Teknolojileri Masterı (STEM Onaylı)


Bilgisayar Mühendisliği Masterı (STEM Onaylı)


Amerika’da Yüksek Lisans Başvuru Şartları

Lisans Bölümü Mezunu Olmak

Amerikada yüksek lisans eğitimi almak için Türkiye’de YÖK tarafından tanından her üniversitede 4 senelik lisans eğitimi tamamlamış olmak yeterlidir. 2 senelik ön lisans eğitimi almış adayların başvuru yapma hakkı bulunmamaktadır.

İngilizce dil bilgisi

Amerika’da yüksek lisans (master) eğitimi almanız için İngilizceniz yeterli mi? Derslere katılım yapabilmeniz için yeterli seviyede dil bilginiz yoksa size önerimiz öncelikle dil eğitimi almanız. Amerika’da ekonomik dil okulları hakkında bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Eğer yeterli seviye İngilizceniz varsa bunu TOEFL veya ILETS gibi dil sınavına girerek alacağınız puanla bunu kanıtlamanız gerekmektedir.

  • TOEFL sınavı için en düşükpuan  IBT 79
  • IELTS sınavı için en düşük puan 6
GMAT ve GRE sınavı nedir?

Amerika’da yüksek lisans veya doktora yapmak istiyorsanız mühendislik, sosyal bilimler, sanat ve spor alanındaki başvurular için her okul için şart olmasada bazı üniversiteler için GMAT sınavına girip gerekli puanı almanız gerekmektedir.

İşletme, finans , ekonomi gibi alanlarda master eğitimi almak isteyen adaylar ise her okul için olmasada bazı okullar için GRE sınavına girip gerekli puanı almaları gerekiyor.

Üniversite Not ortalamanız – GPA

Amerikan üniversitelerine yüksek lisans – master başvurularınızda şartlardan biride üniversite not ortalamız GPA (Grade Point Average) en düşük 2.2 ve üzeri olmalıdır. Başvuru yaptığınız üniversitenin tanınırlığına göre puanlar artmaktadır.

Amerika Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri Nedir?

Amerika’da üniversite eğitim tarihleri Türkiye ile paralellik gösterir. Amerika akademik yıl başlangıcı Ağustos sonu Eylül başı bitişi Mayıs sonudur ve bu tarihler her üniversitede farklılık gösterebilir. Genel olarak Amerika’daki üniversiteler akademik yılı 2 yarıyıl (semester) olarak işlerken bazı üniversite 4 çeyrek yıl olarak ta işleyebilmektedir.

Amerika’da yüksek lisans ne zaman başvurmalı?

İlgilendiğiniz bölümle ilgili okul araştırma, gerekli belgeleri toplama, okula başvuru yapma, Amerika öğrenci vizesi başvuru yapma gibi çok fazla prosedür gerektiren bir süreç olduğundan GYG Global olarak işlemlerinize yarıyıl başlamadan 6 ay önceden başlamanızı öneririz.

Amerika’da Yüksek Lisans Maliyeti

Üniversite Ücretleri

Amerika’da yüksek lisans ücretleri üniversitelere göre değişmekle birlikte dönemlik 7 500 Usd – 15 000 Usd arasında değişmektedir. 4 dönem süren yüksek lisans eğitiminin toplam maliyeti 30 000 Usd ile 60 000 USD arasında değişmektedir.

Amerika’da Yaşam Maliyeti

Her yerde olduğu gibi Amerika’da yaşam maliyeti bölgeye göre farklılık göstermektedir. New York, Los Angeles, Boston, Chicago gibi gelişmiş şehirler yaşam masrafları aylık minimum 1500 Usd yi bulurken diğer şehirlerde ortalama aylık 1100 Usd’ye kadar düşmektedir. Bahsettiğimiz bu masrafların içerisinde konaklama, ulaşım, yeme-içme ve sosyal yaşam giderleri bulunmaktadır.

Sağlık Sigortası

Amerika’da en maliyetli yaşam masraflarından arasında sağlık sigortası yer almaktadır. Sağlık harcamaları konusunda en pahalı ülkeler arasında yer alan Amerika’da okul kaydınızı yaparken mutlaka sağlık sigortanızı da yaptırmak zorundasınız. Çoğu üniversitenin kendi anlaşmalı olduğu sigorta şirketleri üzerinden sağlık sigortanızı yaptırabilirsiniz. Ücretleri senelik olarak 800-1200 Usd arasında değişmektedir

Amerika’da Yüksek Lisans – Master Bursu

Amerikan üniversiteleri akademik, sanat, spor ve sosyal alanda başarıları olan öğrencilere eğitim ücretleri üzerinden burs vermektedir. Başarılı olan yabancı öğrencileri destekleyen üniversiteler %25, %50 bazen %100 burs imkanı vererek ödüllendirmektedir. Başarılı mezunları da üniversitelerde öğretim görevlisi olarak kalmaları için tevsik etmektedirler.