Avrupa'da Üniversite Eğitim MaliyetiAvrupa’da Üniversite Eğitim Maliyeti

Avrupa'da üniversite ücretleri, ülkelere göre üniversite ücretleri ve yaşam masrafları ne kadar, hangi ülke daha ekonomik? Özellikle 90’ların sonundan beri Türkiye’de yaygınlaşan Avrupa’da eğitimde Türk öğrenciler tarafından en çok merak edilen konu maliyetlerdir. Çeşitli Avrupa ülkelerindeki ortalama eğitim maliyetleri ile ilgili bu yazımız umarız ki size en doğru yolu gösterebilir.

Avusturya'da Üniversite Maliyeti

Avusturya ortalama eğitim ücretleri: Yerel ve AB öğrencileri için ücretsiz; uluslararası öğrenciler için dönemlik 726 Eur.

Ortalama yaşam maliyetleri: Yıllık 10 – 12,000 Eur.

Avrupa Birliği’nden gelen öğrencilere ücretsiz eğitim alma şansı sunan Avusturya, eğitim sürelerini tamamlamaları gereken standart süreden iki dönem fazla eğitim görmeleri durumunda dönem başına yaklaşık 363 Eur ücret ödemek durumundadırlar. Ayrıca tüm öğrencilerin ödemek durumunda bulunduğu sömestr başına 17,50 Eur öğrenci birliği üyelik ücreti bulunmaktadır.

Almanya'da Üniversite Maliyeti

Almanya ortalama eğitim ücretleri: Lisans ve yüksek lisans eğitimi için dönemlik ortalama 0 – 650 Eur arasıdır.

Ortalama yaşam maliyetleri: Yıllık 8,000 Eur (Almanya öğrenci vizesi koşullarına göre)

Anadili İngilizce olmayan ve dünyanın en popüler eğitim güzergahlarından biri olan Almanya, dünya standartlarında üniversitelere ve yüksek yaşam kalitesine sahiptir. Devlet üniversitelerinin hemen hemen hepsi ilk 1000’de bulunan Almanya aynı zamanda eğitimin en ağır olduğu ülkelerden biridir. Eğitim devlet desteklidir ve dönemlik harçlar çok düşüktür.

İtalya'da Üniversite Maliyeti

İtalya ortalama eğitim ücretleri: Devlet üniversitelerinde yıllık 550 – 2,500 Eur arasındadır. Bu ücret, öğrencinin aile gelir durumuna göre belirlenmektedir.

Ortalama yaşam maliyetleri: Yıllık ortalama 8,000 Eur.

İtalya’daki özel üniversitelerde senelik ücretler 5,000 Eur’dan başlarken, devlet üniversitelerinde bu rakam oldukça düşmektedir. Uluslararası öğrenciler; akademik başarı veya finansal ihtiyaçları doğrultusunda değerlendirilir ve İtalyan öğrencilerle aynı burslara hak kazanabilirler. Bu eşitlik durumu; burslarda olduğu gibi öğrenci kredilerinde, yemek fişlerinde, ve ücret muafiyetinde de geçerlidir.

Polonya'da Üniversite Maliyeti

Polonya ortalama eğitim ücretleri: 2,500 – 5,000 Eur.

Ortalama yaşam maliyetleri: Yıllık ortalama 5 – 6,000 Eur.

Polonya’da uluslararası öğrenciler için iki dilde de eğitim alma şansı bulunmaktadır (Lehçe ve İngilizce). Özel ve devlet üniversiteleri arasında çok uçuk farklar bulunmamaktadır. Lehçe eğitim almak isteyen öğrenciler, İngilizce bölüm okumak isteyen öğrencilere nazaran 500 – 1,000 Eur arasında indirimler alabilmektedir.

Rusya'da Üniversite Maliyeti

Rusya ortalama eğitim ücretleri: Tüm eğitim seviyeleri için yıllık ortalama 311,000 – 614,000 RUB (yaklaşık 3,900 – 7,700 USD)

Ortalama yaşam maliyetleri: Yıllık 630,000 – 727,000 RUB (yaklaşık 7,920 – 9,120 USD)

Dünyanın en büyük ülkelerinden Rusya’da yaşam maliyetleri şaşırtıcı derecede düşüktür ve eğitim ücretleri de AB ülkelerine göre çok daha uygundur. Üstelik Rusya hükümeti, başarılı uluslararası öğrencileri desteklemek adına fon da sağlamaktadır.

İspanya'da Üniversite Maliyeti

İspanya ortalama eğitim ücretleri: Devlet üniversitelerinde lisans için yıllık ortalama 680 – 1,500 Eur, yüksek lisans 1,320 – 2,000 Eur.

Ortalama yaşam maliyeti: Yıllık 10,000 – 13,000 Eur.

Dünyada İngilizceden sonra en çok konuşulan 2’nci dilin anavatanı İspanya, öğrenciler için birçok çekici nedene sahiptir. QS En İyi Öğrenci Şehirleri sıralamasında yaşam maliyeti konusunda Madrid oldukça yüksek bir skora sahip olmakla beraber Madrid’i Valencia izlemektedir.

Hollanda'da Üniversite Maliyeti

Hollanda ortalama eğitim ücretleri: Tüm eğitim seviyelerinde AB öğrencileri için çoğu programlar 2,000; AB dışı öğrenciler için lisans seviyesinde eğitim ortalama 6,000 – 12,000, yüksek lisans eğitimi 8,000 – 20,000 Eur arasındadır.

Ortalama yaşam maliyetleri: Yıllık 9,000 – 13,000 Eur.

Hollanda; dünyanın her yerinden gelen öğrenciler için oldukça revaçta olan bir eğitim güzergahıdır. Hoşgörülü ve liberal yapısı ile tanınan Hollanda, harika öğrenci şehirlerine sahiptir ve ulaşım yoğunluklu olarak bisikletle sağlanmaktadır.

İrlanda'da Üniversite Maliyeti

İrlanda ortalama eğitim ücretleri: Lisans seviyesinde eğitim için AB / AET öğrencilerine ücretsiz (öğrenci hizmetleri için 3,000 Eur’luk ödenek hariç), AB dışı öğrenciler için senelik en düşük 10,000 Eur. Yüksek lisans seviyesinde eğitim için  AB öğrencilerine en düşük 3,800 Eur; AB dışı öğrencileri için en düşük 10,500 Eur.

Ortalama yaşam maliyetleri: Yıllık 5,000 – 11,000 Eur.

İrlanda’da yüksek eğitim kurumlarının çeşitliliği, şehirlerin tarihi ve eşsiz kültür ile birleşerek İrlanda’yı son derece çekici bir eğitim merkezi haline getirmektedir. AB üyesi öğrenciler, İrlanda’da eğitim almaya karar verdiklerinde sadece öğrenci hizmetleri için gereken harcı ödemeleri yeterlidir.