avrupada mimarlık egitimi

Avrupada en iyi mimarlık üniversitesi, İyi bir mimar olmaya çalışmak, zorlayıcı olan birçok durumun üstünden gelmeye çalışmak demektedir. Bu zorlayıcı durumlardan bir tanesi de, mimar olmayı hedeflediğinizde okumak istediğiniz okulu seçmeye çalışma ve okul seçerken, seçeneklerin arasında boğulma durumudur. Eğer Avrupa’da bir ülkede eğitim almak istiyorsanız size sunabileceğimiz bu 10 seçeneği de incelemenizi öneririz.

1.     Architectural Association, İngiltere

1847 yılında İngiltere’de kurulan AA, mimarlık alanında eğitim veren üniversitelere, dünya çapında liderlik etmek isteyen üniversitelerden bir tanesi. Her sene ortalama 81 öğrenci kabul eden AA, öğrencilerini hayal güçlerini kullanarak ‘mimaride ve sanatta gelecekteki bir kariyer imkanını keşfedecek’ yenilikçi bir çalışma yaratmaya teşvik ediyor. Architectural Association, öğrencilerine yurtdışında farklı bir okulda eğitim imkanı tanıyan değişim programları da sunuyor. Ayrıca AA, okulu tamamladıktan sonra öğrencilerinin staj ya da iş deneyimi kazanmalarına yardımcı olmak için mimarlık firmaları ile bağlantılar kurmuştur.

2.     Roma Tre Üniversitesi, İtalya

İtalya’nın Roma şehrinde bulunan Roma Tre Üniversitesi, şehrin tarihini güncel mimariyle uyumlu hale getirmeye odaklanan okullardan biridir.  1992 yılında kurulan bu genç üniversite, mimarlık alanında yaptığı çalışmalarla, mimarlık alanındaki en iyi okullardan biri olarak uluslararası bir üne kavuşmuş ve 3 alana ağırlık vermiştir: mimari tasarım, kentleşme ve restorasyon. Yılda ortalama 230 öğrenci almaktadır. Roma Tre Üniversitesi, değişim programları ve mezun olduktan sonra öğrencilere iş veya staj olanakları sağlayacak dev bir iletişim ağına sahiptir.

Detaylı bilgi için tıklayın

3.     İsrail Teknoloji Enstitüsü – Israel Institute of Technology

1912 yılında eğitime başlayan İsrail Teknoloji Enstitüsü, İsrail’in en eski mimarlık okuludur. Hayfa şehrinde kurulmuş olan okul, konumu gereği öğrencilerin, şehrin kentsel yapısı ve kentin sınırlarını genişletme gibi çalışmalar yapmasına olanak sağlamaktadır. Okul, kabul anlamında öğrencileri zorlamaktadır. Öğrencilerin lise diplomasına, İbranice dilini bildiğine dair sertifikaya sahip olması ve okulun yaptığı giriş sınavlarını geçmesi gerekmektedir. Yılda ortalama 95 kişiye kabul vermektedir. Technion, öğrencilerin kariyerlerde kendilerine uygun olanı seçmelerine olanak sağlayan çeşitli programlar sunmaktadır.

4.     Porto Üniversitesi, Portekiz

Portekiz’in Porto şehrinde, 1979’da kurulan Porto Üniversitesi, eğitime geleneksel yöntemlerle başlar, 3’üncü yıldan itibaren özel yazılımsal programları kullanmaya başlarlar. Kabul istekleri çok da zor olmayan Porto Üniversitesi, öğrencilerden; Portekiz dili yeterliliği ve lise diploması istemektedir. Porto Üniversitesi, her sene ortalama 150 kadar öğrenciye kabul vermektedir. Öğrenciler, mimarlık alanında staj ve iş deneyimi için öğretmenlerinin ağlarını kullanabilmektedir.

5.     Delft Teknoloji Üniversitesi –  Hollanda

1904 yılında kurulan TU Delft, Avrupa’daki en iyi mimarlık okullarından biri olarak kabul edilmektedir. Hollanda’da bulunan bu üniversite, lisans ve yüksek lisans ile yılda ortalama 450 öğrenciye kabul vermektedir. Mimarlık alanında programlar; şehircilikten, bina bilimlerine kadar değişmekle birlikte ve öğrencilere uzmanlık alanı kazandırmaktadırlar. Öğrencilere kabul verirken; Hollandaca ve İngilizce dil yeterliliği ile lise diplomasına bakmaktadır. Üniversite profesörleri, öğrencilerin potansiyel olarak gelecekteki işlerini yönlendiren kişisel ve mesleki bağlantılara sahiptir.

6.     Universidad Politecnica de Madrid – İspanya

İspanya’nın Madrid şehrinde 1848 yılında kurulan üniversite; ‘İspanya’nın en iyi mimarlarını yetiştirme’ unvanına sahiptir. Yılda ortalama 5 bin öğrenci başvuru yapmaktadır. Büyük bir üniversite olması dolayısı ile öğrenciler bölüm için rekabetin yüksek olduğunu söylemektedir. Fakültede ders verenlerin çoğu ünlü profesörlerden oluştuğu için, profesörler ile ilişki kurmak biraz zorlayıcı olmaktadır. Madrid Teknoloji Üniversitesi, ayrıca öğrencilerine katılabilecekleri farklı değişim programları sunabilmektedir.

7.     Torino Teknoloji Üniversitesi, İtalya

1925 yılında kurulan Torino Teknoloji Üniversitesi, her yıl ortalama 630 öğrenciye mimarlık alanında kabul vermektedir. Mimarlık ve bağlam arasındaki ilişkiye odaklanan Torino Teknoloji Üniversitesi, öğrencileri, kendi ilgi alanlarında uzmanlaşacak bir ders dizisi yaratacak seçimler yapmaya teşvik etmektedir. Torino Teknoloji Üniversitesi, kayıt için dil yeterliliği belgesi ve 12 yıllık eğitim sonunda alınan lise diplomasını istemekle birlikte bölüm için kabul testi de yapmaktadır.

Detaylı bilgi için tıklayın

8.     Swiss Federal Institute of Technology – İsviçre

Dünyanın önde gelen mimarlık okullarından biri olan DARCH, yalnızca mimarlık alanında değil, öğrencilerini aynı zamanda teknoloji ve yapı – inşaat tekniklerinde de eğitmektedir. Lisans programları, öğrencilerin mimarlık firmaları içinde uygulama deneyimi kazanmalarını ve değişim programlarına katılmalarını destekleyen bir müfredat yapısını izlemektedir. Yüksek lisansa kabul vermekte öğrencileri zorlamaktadır. Lisansta kabul vermek için öğrencilerden ileri derecede Almanca bilgisi, lise diploması istemekle birlikte okula giriş için sınav yapılmaktadır.

9.     Royal Danish Academy of Fine Arts – Hollanda

1754 yılında kurulan okul, öğrencilere birçok alanda eğitim şansı sunsa da kabul şartları öğrencileri biraz zorlamaktadır. Danca, Norveççe veya İsveççe dilinde ileri derece yeterlilikle birlikte lise diploması istemektedir. Her sene ortalama 1,050 öğrenciye kabul veren okul, öğrencilerin, sürdürülebilirlik, şehir planlama, ileri dijital tasarım ve inşaat gibi alanlarda yapılan çalışmaların parçası olmasını sağlamaktadır. Öğrenciler ayrıca okulun sunduğu değişim programlarından ve okul ağında bulunan mimarlık firmalarından yararlanabilmektedir.

10.  The Bartlett School of Architecture – İngiltere

Londra’nın merkezinde bulunan ve 1841 yılında kurulan bu mimarlık okulu, tarihsel olarak Avrupa’nın en önemli mimarlık okullarından biri olarak kabul edilmektedir. Yaklaşık 200 öğrenci, deneysel ve teorik araştırmalarla dolu bir atmosferde eğitim almaktadır. The Barlett School of Architecture, şehir içindeki mimarlık firmaları ile işbirliği içindedir. Kabul vermek için öğrencilerden İngilizce dil yeterliliği ve lise diploması istemektedir.