avusturyada üniversite

Avusturya’da üniversite eğitimi; Avrupa’nın önde gelen üniversitelerine ev sahipliği yapan Avusturya, eğitim kalitesinin yanı sıra, aynı zamanda öğrencilerine sunduğu sosyal ve kültürel olanaklarla da dünyanın bir çok ülkesinden öğrencilerin yakından ilgilendiği ülkeler arasında yer almaktadır.

Avusturya Üniversite Başvuru ve Kabul Şartları

Avusturya’da üniversite başvurusu yapabilmek için öncelikli şart ; Türkiye’de LYS sınavına girmiş olmanız ve bu sınavda başarılı olmanız ve okumak istediğiniz bölüme yani, Türkiye’deki bir üniversitedeki fakülteye kabul edilmiş olmanız gerekmektedir. Türkiye’deki bir üniversite’den kabul alamadığınız taktirde, Avusturya’daki üniversitelere başvuru yapamamaktasınız. Eğer Türkiye’deki bir üniversitede istediğiniz bölümü kazandıysanız Avusturya’nın eğitim dili olan Almanca bilme şartı aranmadan üniversitelere başvuru yapabilirsiniz.

Avusturya’da üniversite ve yüksek lisans kabul şartları Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

Avusturya’da Üniversite ve YÖK Denkliği

Avusturya’daki tüm devlet üniversiteleri, bilindiği üzere Türkiye’de YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından da kabul edilmektedir ve denklikleri de bulunmaktadır. Avusturya üniversitelerinden mezun olan öğrenciler, mezuniyet sonrasında, Türkiye’ye döndüklerinde denklik işlemleriyle uğraşmak zorunda kalmazlar. Eğer bu konuda en yetkili kuruluş olan YÖK’ten bilgi almak isterseniz Yüksek Öğretim Kurulu – Denklik Birimi’ni 0 312 298 70 00 nolu telefondan arayarak da gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

Avusturya Üniversiteleri

Avusturya’da üniversite eğitimi alabileceğiniz okul ve bölüm seçenekleri oldukça geniştir. Avusturya’da lisans eğimi mühendislik, işletme ve ekonomi gibi bölümler için 3 yıl, yüksek lisans eğitimi 2 yıl ve doktora eğitimi 3 yıllık süreçlerden oluşmaktadır. Tıp, diş hekimliği, hukuk gibi bölümlerin lisans eğitim süreleri ise farklılık göstermektedir. Avusturya’da eğitim alabileceğiniz üniversiteler şunlardır ;


Viyana Üniversitesi


Viyana Teknik Üniversitesi


Viyana Ekonomi Üniversitesi


Viyana Tıp Üniversitesi


Viyana Veterinerlik Üniversitesi


Viyana Ziraat Üniversitesi


Salzburg Üniversitesi


Graz Üniversitesi


Graz Teknik Üniversitesi


Graz Tıp Üniversitesi


Innsbruck Üniversitesi


Innsbruck Tıp Üniversitesi


Klagenfurt Üniversitesi


Leoben Üniversitesi


Linz Johannes Kepler Üniversitesi


Avusturya Üniversite Ücretleri

Avusturya üniversiteleri ücretsizdir, ancak her dönem için 726 Eur  (yıllık 1452 Eur) okul harcı ödemektedirler. Avusturya’nın Ücretsiz üniversite eğitim hakkı sunması tercih edilmesinin nedenlerinden biridir. Türkiye’deki özel üniversite ücretleri ve mezun olduğunuzda alacağınız diploma geçerliliğini karşılaştırdığınızda Avusturya’da alacağınız eğitimin çok daha avantajlı olacağını göreceksiniz.

Avusturya’da Üniversite Yaşam Masrafları

Avusturya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilere birçok üniversite yurt imkanı sunmaktadır ancak üniversite yurtlarında yer bulabilmek çok zordur ve yurtta kalmak isteyen öğrencilerin en az bir dönem öncesinden başvurularını tamamlamaları gerekmektedir. Bunun yerine öğrenciler  yoğunlukla apart daireleri tercih etmektedir. Ev kiraları; şehre, bölgeye, evin özelliklerine göre değişmekle beraber aylık kirasıortalama 300 – 450 Euro arasında değişmektedir. Bununla birlikte öğrencilerin aylık yaşam masrafları 50 Euro civarındadır.