Avusturya üniversite kabul şartları, Özellikle teknik bölümler için günümüzde öğrencilerin en çok tercih ettiği iki ülke Almanya ve Avusturya’dır. Alman disiplini ile anılan bu iki ülkenin üniversitelerinde de eskiden Türkiye’de olduğu gibi dönemlik / harçlık sistem mevcuttur. Avusturya öğrencilere okul kabulü verebilmek için, öğrencinin Türkiye’de sınava girip okumak istediği bölümü özel veya herhangi bir devlet üniversitesinde kazanmış olmasını istemektedir. Öğrencilerin okullara kayıt yaptırmasına gerek yoktur, ÖSYM’den alınan ‘Yerleşmeye Hak Kazanmıştır’ belgesi ile başvurular yapılmaktadır.

Avusturya’da Yüksek Lisans Kabul Şartları

Yüksek Lisans programlarında özellikle sosyal alanlar için son ALES sınavına girip baraj puanı aşmak yeterli olurken bazı üniversiteler öğrencilerden; öğrencilerin ALES sınavına girip kendi alanlarında yüksek lisans programına yerleşmiş olmasını istemektedir.

Aktif olarak Türkiye’de üniversite eğitimi alan öğrenciler yatay geçiş haklarını kullanarak başvuru yapabilmektedirler. Öğrenciler bir sene Almanca eğitim aldıktan sonra lisans eğitimlerine başladıklarında Türkiye’de aldıkları dersleri okula sunarlar ve okul uygun bulduğu dersleri belirleyerek düşürebilir.

Avusturya’da ön lisans bölümleri olmamakla birlikte lisans bölümleri genellikle 3 senedir ve öğrenciler bir sene Almanca eğitim alıp akademik dil yeterliliklerini sağladıktan sonra lisans veya yüksek lisans eğitimlerine başlayabilmektedir.