Avusturya’da üniversite okumak, YGS – LYS sınavı sonucunda yerleştirildiği üniversiteden memnun olmayan veya aynı bölümü, yurtdışında kaliteli bir üniversitede okumak isteyen öğrenciler için harika bir seçenektir. Avusturya’da üniversite okumanın avantajları şu şekilde sıralanabilir;

Ekonomik Maliyetlerle Üniversite Eğitimi

Avusturya’da üniversiteler devlet destekli olduğu için, bütün üniversitelerin senelik ücreti 1,500 Euro’dur. Son zamanlarda Türkiye’den de çok fazla talep alan Avusturya üniversiteleri, tüm dünyada rağbet görmektedir.

Avusturya YÖK Onayı

Avusturya’da eğitim almanın ilk şartı, sınava girip okumak istenilen bölümü Türkiye’de kazanmak olduğu için, öğrenciler geri döndüklerinde denklik işlemlerini direkt başlatabilmektedir.

Mavi Diploma Prestiji

1300’lü yıllardan itibaren kurulmaya başlanan Avusturya üniversiteleri, dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında yer almaktadır. Ülkenin en çok bilinen okulu, Viyana Üniversitesi’dir. Viyana Üniversitesi dünya üzerindeki sıralamada 70’inci, Avrupa sıralamasında 9’uncu sıradadır. Avusturya’da en çok bilinen teknik üniversite ise Viyana Teknik Üniversitesi ’dir.

Yüksek Yaşam Kalitesi ve Uygun Maliyetli Yaşam Giderleri

Avrupa’nın kültür başkenti olarak da anılan Viyana, 2008 ve 2009 yıllarında dünyanın en yaşanılası şehri olarak seçilmiştir.  Avusturya’nın diğer şehirleri de öğrencileri içine çekecek ve büyüleyecek bir kültüre sahiptir. Ayda ortalama 300 – 450 Euro arasında konaklama harcaması bulunan öğrencilerin, diğer yaşam giderleri ile birlikte aylık toplam harcaması ortalama 650 – 750 Euro arasında değişmektedir.

Avusturya'da Üniversite detaylı bilgi için tıklayın