Avusturya’da Yaşam Maliyeti

Avusturya’daki üniversiteler, her yıl binlerce öğrenciyi mezun eden, dünyaca tanınmış üniversiteler olmasına rağmen dünyanın en ekonomik üniversiteleri arasındadır. Devlet destekli eğitim sistemi bulunan Avusturya’da üniversitelerin dönemlik harçları 750 Euro’dur. Türkiye’de özel bir üniversite maliyetinden çok daha uygun ve mantıklıdır.

Avusturya’da Yurt Ücreti ve Ev Kirası

Avusturya’da eğitim almak isteyen öğrencilere birçok üniversite yurt imkanı sunmaktadır ancak üniversite yurtlarında yer bulabilmek çok zordur ve yurtta kalmak isteyen öğrencilerin en az bir dönem öncesinden başvurularını tamamlamaları gerekmektedir. Bunun yerine öğrenciler  yoğunlukla apart daireleri tercih etmektedir. Ev kiraları; şehre, bölgeye, evin özelliklerine göre değişmekle beraber aylık kirası ortalama 300 – 450 Euro arasında değişmektedir. Bununla birlikte öğrencilerin aylık yaşam masrafları 50 Euro civarındadır.

Öğrenciler için aylık yaşam gideri

Yukarıda yazmış olduğumuz giderler dışında her öğrencinin sosyal yaşam giderleri de olacaktır. Türkiye’deki günlük sosyal yaşamları gibi düşünülebilirler. Günlük 10 Euro gibi bir meblağ öğrenciler için genellikle yeterli olmaktadır ancak öğrencinin yapacağı harcama kişiye göre değişmektedir. Toplamda aylık 650 – 750 Euro öğrencilerin yaşam gideri olacaktır.