Avusturya'da Yüksek LisansAvusturyada Yüksek Lisans, yurtdışında yüksek lisans eğitimi son yıllarda oldukça rağbet gören bir alan. Gerek prestijli üniversiteleri ile, gerekse eğitim kalitesi ile Avusturyada yüksek lisans yapmak oldukça  cazip bir seçenek olarak gözükmekte. Özellikle Viyana Üniversitesi, Viyana Teknik Üniversitesi ve Viyana Ekonomi Üniversitesi dünyada en iyi üniversiteler sıralamasında her yıl yerlerini almaktadırlar. Ayrıca Avusturyada Yüksek Lisans seçekelerine bakıldığında Graz Teknik Üniversitesi, Salzburg Üniversitesi ve Johannes Keppler Linz Üniversitesi de tercih edilen üniversiteler arasında yer almaktadırlar.

Avusturya’da Master Şartları

Avusturya’da Yüksek Lisans yapmanızın ilk önemli şartı, geçerli bir lisans diplomasına sahip olmanızdır. Yüksek Lisansınızı yapmak istediğiniz alan, lisans alanınıza yakın bir akademik alan olmalıdır. Ayrıca Yüksek lisansınız öncesi ALES sınavından alacağınız not da Avusturaya‘daki master kabülünüz açısından önemlidir.

Avusturya‘da Uygun Yüksek Lisans Alternatifleri

Bilindiği gibi, bir çok batı ülkesindeki üniversitelerde yüksek lisans seçenekleri 5000 dolar ile 20.000 dolar arasında değişen yıllık harcirahlar ile öğrencilere sunulmaktadır. Avusturya’da ise bu durum çok daha avayüksek lisans ücreti yıllık 1500 Euro civarındadır ve bu ücretler dönemlik 750 euro ödeme şeklinde öğrencilerden alınmaktadır. Yüne aynı şekilde bir çok batı ülkesine nazaran yaşam ve konaklama maliyeti Avusturyada uygun gözükmektedir. Aynı zamanda devlet güvencesi ile alacağınız çalışma izni ile Yüksek Lisans öğrenimizi görürken bir yandan da çalışma şansınızı yakalayabilirsiniz.

Avusturaya’da Mezuniyet sonrası Avantajlar

Avusturaya‘da herhangi bir master programından mezun olan öğrenciler, ilk etapta tabiki Avusturayada eğitim dili ve ana dil Almanca olduğundan profosyonel yabancı dile sahip olmaktadırlar. Almanca’nın yanısıra, öğrenciler istedikleri takdirde İngilizce de öğrenerek kariyerleri açısından ciddi bir adım atma şansına sahip olmaktadırlar. Öte yandan Avusturyada alacağınız Yüksek Lisans diplomaları başta Avrupa olmak üzere, tüm dünyada geçerliliğe sahip dipomalardır. Avusturyada yapacağınız Yüksek Lisans sonrası Avusturya hükümetinden 2 yıl çalışma hakkı ve vize izni alırlar. Böylelike hayallerindeki işe, yüksek lisans diplomaları ile Avrupa Birliği ülkeleri içerisind başvurma ve çalışma hakkı kazanmaktadırlar.