Bratislava Sahne Sanatları Akademisi, Tiyatro ve Müzik Sanatları Fakülteleri, Bratislava Sahne Sanatları Akademisi bünyesinde 9 Haziran 1949 yılında kurulan ilk fakültelerdir. No 88 Slovak Ulusal Konseyi tarafından imzalanan kararname ile kurulan bu okulda ayni zamanda dans ve film fakültelerinin de açılması planlanmıştır. 

Kurucuların efsanevi figürü, özellikle Sahne Sanatları Akademisinin birinci rektörü Jan Strelec ve halefi Andrej Bagar’dır. Sahne Sanatlarının diğer kurucuları; Jan Borodac, Jan Jamnicky, Viliam Zaborsky, Ondrej Jariabek, Julius Pantik, Karol Zachar, Jozef Budsky, Olga Borodacova, Ctibor Filcik, Martin Gregor, Mikulas Huba, Ladislav chudik, Gustav Valach’tır. Kostüm sanatçısı Ludmila Purkynova, sahne sanatçısı Ladislav Vychodil, tiyatro sanatçıları Jan Boor, Zoltan Rampak ve Rudolf Mrlian’dır.

Müzikal sanat alanında tanınmış Slovak besteciler; Alexander Moyzes ve Jan Cikker, orkestra şefleri; Vaclav Talich, Ludovit Rajter ve Jan Strelec; besteci ve müzikolog Oto Ferenczy; besteci ve piyanist Friko Kafenda; organist Ernest Riegler ve virtüöz kemancı Tibor Gasparek bulunmaktadır.

Bratislava Sahne Sanatları Akademisi; lisans ve doktora alanlarında eğitim vermektedir.

Bratislava Sahne Sanatları Akademisi Fakülteleri:

  • Film ve Televizyon Fakültesi
  • Müzik ve Dans Fakültesi
  • Tiyatro Fakültesi

Slovakya'da Üniversite detaylı bilgi