Yurtdışında üniversite eğitimi alan öğrencilerin en büyük sorunlarından biri konaklamadır. Konaklama bulma süreci oldukça zordur. Çekya gibi turist şehri ülkelerde uygun konaklama bulabilmek için işlemlere daha erken tarihlerde başlamanız gerekmektedir.

Devlet Yurtları

Çekya’da üniveriste eğitimi alacak öğrenciler, genelde daha uygun olduğu için devlet üniversitelerin kendilerine ait yurt seçeneğini değerlendirmektedir. Charles Üniversitesi, Çek Teknik Üniversitesi, Prag Ekonomi Üniversitesi gibi devlet üniversitelerin kendilerine ait yurtları bulunmaktadır. Devlet üniversitelerin yurtları 2-4 kişilik şeklinde dizayn edilmiştir. Aylık yurt konaklamaları 150-200 Euro arasında değişmektedir.

Özel Yurtlar

Devlet yurt seçeneği dışında özel yurt seçeneği de bulunmaktadır. Özel yurtlar da 2-3 kişilik odalar bulunmaktadır. Özel yurtlar aylık ücretler 200-300 Euro arasında değişmektedir. Prag’da özel yurtlar erken tarihte dolmaktadır.

Öğrenci Evi

Devlet ve özel yurtlar dışında ev seçeneği de konaklama olarak düşünebilirsiniz. Prag’da ev bulabilmek biraz daha zordur. Prag turist şehri olduğu için ev fiyatları aylık ücretlendirmeler daha pahalı olmaktadır. Prag’ta 1+1 evler, 400 Euro’dan başlamaktadır.

Çekya’da üniversite eğitimi detaylı bilgi için tıklayın