Göçmenlik Sağlık Ek Ücreti (IHS) nedir?

İngiltere göçmenlik sağlık ek ücreti (Immigration Health Surcharge) 6 Nisan 2015 tarihinde başlayan bir uygulamadır. İngiltere’de 6 aydan fazla süreli kalacak kişiler bu ek ücreti ödemek zorundadır. Ücretler geçici göçmenler için 200 GBP, öğrenciler içinse 150 GBP şeklindedir ve ödemeler USD cinsinden yapılmaktadır. Bu ücret vize başvurusu sürecinde ödenmelidir, vize reddi durumlarında da ödemeler red tarihinde 6 hafta sonra kişilere iade edilmektedir.

IHS ödemesini kimler yapacak?

IHS göçmenlik sağlık ek ücretini İngiltere’de 6 aydan fazla süre kalacak kişiler ödeyecektir. Örneğin 28 Haftalık bir dil eğitimi alacaksanız bu ödemeyi vize randevunuz almadan hemen önce yapmak zorundasınız. Ödemeyi sadece İngilizce dil eğitimi yapacak kişiler değil aile ziyareti yapacak kişiler de yapmak zorundadır. Bu ödeme AB üyesi olan ülke vatandaşlarından alınmamaktadır.

IHS ödemesini nasıl yapacağım?

IHS göçmenlik sağlık ek ücretini online olarak kredi kartınızla yapabilirsiniz.

IHS ek ücret hangi sağlık hizmetlerini kapsamaktadır?

IHS göçmenlik sağlık ek ücreti ödeyen kişiler, İngiltere’de süresiz ikamet hakkı olan kişilerle aynı şartlarda sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır. Yani bu ödemeyi yapan kişiler ulusal sağlık kurumu hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanacaktır. Bu hizmetlere diş tedavisi ve ilaç ücretleri dahil edilmemektedir, bu hizmetler için ekstra bir ödeme yapmak durumunda kalabilirsiniz.

Vize reddi durumunda ödediğim ücret iade edilecek mi?

Evet, vize reddi almanız durumunda ödediğiniz ek ücret size iade edilmektedir. Ek ücreti ödediyseniz, vizeniz çıktıysa ve siz İngiltere’ye gitmektedn vazgeçtiyseniz ücret iadesi yapılmaz.