Grace Period Nedir?

Grace Period, en temel anlamıyla Amerika’ya yapacağınız bazı vize türlerinde Amerika Hükümetinin sizlere vermiş olduğu ekstra Amerika’da kalma süresidir. Bu süreçte Amerika’da yasal olarak kalabilmeniz mümkündür. Bu yazımızda Work and Travel, Camp and Travel ve İngilizce Dil Kursu vizelerinde sizlere verilen Grace Period sürelerinden bahsedeceğiz.

Work and Travel Programı Ve Grace Period

Work and Travel Programı katılımcıları J1 vize türüne başvuru yapmaktadır. Work and Travel öğrencileri çalışma programları bittikten sonra 30 gün süreyle yasal olarak Amerika’da kalma hakkına sahiptirler fakat bu süreçte yasal olarak çalışma izinleri bulunmaz. Bu konu çok önemli bir konudur, eğer yasal olmayan yollarla Amerika’da çalışma devam ederseniz kaçak çalışan sınıfına girersiniz ve bu durumun anlaşılması durumunda Amerika’ya tekrar vize almanız riske girebilir.

Camp and Travel Programı Ve Grace Period

Camp and Travel Programı, yine Amerika’da yapılan ama katılımcıların öğrenci olma şartı aranmayan alternatif bir kültürel değişim programıdır. Bu programa katılmak içinde yine J1 vizesine başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu vize yine katılımcıya program sonrası Amerika’da 30 gün süreyle yasal olarak kalma hakkı vermektedir. Bu süreçte katılımcı yine yasal olarak çalışamaz.

İngilizce Dil Kursu Ve Grace Period

Amerika’da İngilizce Dil Kursuna katılacak kişiler F1 vizesine başvurmak durumundadır. Bu vize türü yine Grace Period içermektedir ama kültürel değişim programlarından farklı bir işleyiş sistemi bulunmaktadır. İngilizce Dil Kursu için F1 vize başvurusu yapan kişiler, eğitimlerinin bitişinden sonra 30 gün süreyle yine Amerika’da yasal olarak kalmaktadır. Bu vize türünde birkaç farklı durum daha söz konusudur.

Mesela; vizesi olumlu sonuçlanan kişiler Amerika’ya vize başlangıç tarihlerinden 30 gün önce Amerika’ya girebilmektedir ve alınan vize süresine göre Amerika’da tekrar İngilizce Dil Kursu sürelerini uzatmaları durumunda Grace Period süresinden ekstra olarak tekrar yararlanabilmektedir. Bu konuyla ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Work and Travel Katılımcıları Program Sürelerini uzatabilir mi?

Work and Travel öğrencileri almış oldukları J1 vize sürelerini kesinlikle uzatamazlar. Öğrencinin pasaportuna basılan J1 vizesi aynı zamanda çalışma izninin de süresidir.

J1 vizemin bitiş tarihinde sonra Amerika’da yasal olarak ne kadar kalabilirim?

Bu sorunun cevabını sizlere bir örnekle anlatmamız çok daha açıklayıcı olacaktır; Örneğin DS-2019 belgesindeki ve vizenizdeki tarih 30 Eylül ise en geç 30 Ekim’e kadar Amerika’dan ayrılmış olmanız gerekmektedir.


Work and Travel detaylı bilgi için tıklayın