Greyhound (Otobüs) Resimli Bilet Alımı Anlatımı

Work and travel öğrencileri genelde daha ucuz olduğu için amerikanın büyük havaalanlarına iniş yapıp yazlarını geçirecekleri yere otobüs veya tren ile ulaşırlar.Öğrenciler gittikleri zaman biletlerini alabilecekleri gibi uçak biletlerini aldıktan sonra erkenden ucuz fiyata ve gittiğinde yer doldu başka saate biletini al gibi sözlerle karşılaşmamak için biletini gitmeden internet üzerinden alabilir.

Bilet alımına başlamak için öncelikle www.greyhound.com ‘a giriyoruz.

greyhound bilet almaAçılış sayfasında ‘From’ yazan yere otobüs kalkış yerini ve ‘To’ yazan yere ulaşacağınız lokasyonu yazıyorsunuz ve tarihi de seçtikten sonra ‘search’e tıklıyorsunuz.

g2Seçtiğiniz lokasyonlara ve tarihe göre size önünüze seçenekler çıkıyor, biz örnek olarak New York’tan Ocean City’e 1 haziran 2016 tarihi için araştırma yaptık. Greyhound’un verdiği seçeneklerden hangisi size uygunsa yanındaki ‘+’ işaretine tıklıyorsunuz.
g3Greyhound size 3 seçenek veriyor ancak gidiş tarihiniz belli olduğu için en ucuzu Economy olanı seçmenizi öneriyoruz. ‘Book This’ yazısına tıklıyoruz.g4

Bilet fiyatına vergi ve masraf adı altında küçük bir miktar ekleniyor ve ‘Continue to Payment’ yazısına tıklayınca buradan bilgilerinizi gireceğiniz ve ödemeyi yapacağınız sayfaya yönleniyorsunuz.g5Amerikadayken dolaşmak için Greyhound’u belki birkaç kere kullanacağınız için hesap açabilirsiniz ve hesabınıza giriş yaptığınızda ödeme şekli ve bilgileriniz otomatik yüklenir ancak biz misafir kısmından anlatımımıza devam edelim.g61-Passanger Details: ‘First Name’ yazan yere isminiz ‘Last Name’ yazan yere soyisminizi yazıyorsunuz.
2-Payment Options: Kredi kartıyla ödeme yapmak için ‘Credit or Debit Card’ yazan yere tıklıyoruz. Türkiye’den nakit ödeme yapmak ne yazıkki mümkün değildir.g7
3-Ticket Options: Biletinizi buradayken yazıcıdan çıkarmak için ‘Print Your Ticket At Home’ yazan yere, veya gittiğinizde elinizdeki konfirmasyon numarasıyla otobüse bineceğiniz yerdeki greyhound şubesindeki bilet makinesinden biletinizi bastırabilirsiniz.g8
4-Payment: ‘Who is the primary card holder’ yazan yer ödeme yapacağınız kart sizinse kendinizi(1.bölümde yazdığınız kendi isminiz çıkacak) eğer başkasıysa ‘Someone else’ yazısını tıklıyorsunuz.
‘Cardholder Name’ yazan yere ödeme yapılacak kartın üzerinde yazan ismi, ‘Choose a card type’; burada ödeme yapacağınız kartın türünü(Visa,Mastercard,Discover,American Express,Diners Club/Carte Blanche,JBC türlerinden herhangi biriyle ödeme yapabilirsiniz) seçiyorsunuz.
‘Card Number’ yazan kısma kartın numarasını ‘CCV’ yazan kısma kartın arkasındaki 3 haneli güvenlik kodunu, ‘Exp. Date’ yazan kısma kartın son kullanma tarihini yazıyorsunuz. g95-Payment(Card Holder Billing Address): ödeme şekline devam ediyoruz; Bu kısımda kendi adresinizi değil ödeme yapacağınız kartın fatura adresini yazmanız gerekiyor. Aksi takdirde bilet alımınız başarısız olur.
‘Address’ yazan yere adresi, ‘City’ yazan yere İl’ini,’Region’ yazan kısma Bölge’yi, ‘Postal Code’ yazan kısmada posta kodunu yazıyorsunuz. g10

En son ‘Phone’ yazan kısma cep telefon numaranızı ve ‘E-Mail’ yazan kısma aktif kullandığınız mail adresini yazmanızı öneririz.

Bütün bilgiler girildikten sonra ‘Pay Now’ yazan kutucuğa tıkladığınız zaman bilet alımınız gerçekleşmiş oluyor. Kutucuğa tıkladıktan sonra karşınıza bilet alımınızın başarılı olduğunu söyleyen ve içinde konfirmasyon numaranızın olduğu bir sayfa çıkıyor, buradan konfirmasyon numarasını kaydettikten sonra sayfadan çıkış yapabilirsiniz. Aynı zamanda bilet alımınızın başarılı olduğunu söyleyen ve yine konfirmasyon numaranızın olduğu bir mail de en geç 5-10 dakika içinde mail adresinize ulaşıyor.