Güney Kore'de üniversite eğitimi, ülkemizde son yıllarda eğitim denilince akla ilk gelmeye başlayan ülkelerden birisi de Güney Kore olmaya başladı.

Bir zamanlar Amerikan flimlerinin gençlerin üzerinde oluşturmuş olduğu Amerikan rüyası furyası günümüz gençlerinde yerini yavaş yavaş Güney Kore rüyasına çevirmeye başladı diyebiliriz. Bu durum son zamanlarda eğitimcilerin de dikkatini çekmiş gözüküyor. Öyle ki; 2016 yılına kadar Kore Dili ve Edebiyatı bölümü Türkiye’de sadece Erciyes Üniversitesinde varken 2016 yılında İstanbul Üniversitesi’nin yeni bir eğitim ve öğretim kolu olmuştur.

Kore’de eğitim almanın pek çok yolları var ve bu bölümümüzde bunların her birinden size kısaca bahsedeceğiz.

Güney Kore'de eğitim seviyesi ve başarı oranı açısından dünya üzerinde üniversite eğitiminde gidilebilecek en iyi 50 ülke arasında sayılmaktadır.

Güney Kore'de Üniversite Başvuru Şartları

Lisede son yılınız ise ve üniversite eğitiminize Kore’de uygun fiyatlardan yararlanarak ve burs alarak devam etmek istiyorsanız; ilk olarak lise diploma notunuzun 100 üzerinden en az 90 olması gerekiyor. Bununla birlikte İngilizce seviyenizin en az Upper – Int. Olmalı. Sunacağınız diploma notu çok önemli bir faktör çünkü Güney Kore eğitim seviyesi ve başarı oranı açısından dünya üzerinde üniversite eğitiminde gidilebilecek en iyi 50 ülke arasında sayılmaktadır.

Liseden mezun olur olmaz eğitim hayatınıza Kore’de devlet tarafından burs ile gitmek istiyorsanız; Kore Konsolosluğu’nun resmi web sayfasını düzenli olarak takip etmenizi öneririz, burs zamanları, başvuru için gerekli olan belgeleri ve başvuru şartlarını her sene düzenli olarak paylaşmaktadırlar. Ancak unutmamanız gereken unsur; bu kontenjanlar sınırlıdır ve başvuru yapanlar arasından en iyilerini seçmektedirler.

Eğer hali hazırda bir üniversite’de öğrenciyseniz ve değişim programı için dönem bazından Kore deneyimi yaşamak istiyorsanız, size önerimiz üniversitenizin Mevlana Değişim Programı’na dahil olup olmadığını öğrenmeniz olacaktır.

Güney Kore Üniversiteleri Burs Başvurusu

Güney Kore'de üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için lise diploma notu burs almanız için yeterli değilse ve siz burs alarak Kore’de Üniversite hayalinize adım atmak istiyorsanız; bu aşamada bize başvurabilirsiniz.