İngilterede üniversite okumak, eğitim alanında kendini kanıtlamış ve dünyanın en en iyi üniversitelerine ev sahipliği yapan İngiltere’de eğitim alarak kariyerinizde avantaj sağlayabilirsiniz.  üniversitelerden mezun olan öğrenciler iş hayatlarında avantaja sahip oluyor. Global dünyada artık özellikle iş hayatında çok fazla rakibiniz olduğundan kesinlikle fark yaratmanız gerekmektedir. Bunu yapmak içinde ilk yapmanız gereken iyi bir üniversitede eğitim almak olmalıdır.

Tarihini dokusunu korumayı başaran lakin aynı zamanda da teknolojiyle donatılan İngiltere üniversitelerinin en önemli avantajlarından biri lisans eğitiminin 3 yıl, yüksek lisans eğitiminin ise 1 yıl olmasıdır.

İngiltere Üniversite Başvuru Şartları

İngilterede üniversite okumak için üniversite sınavına girmenize gerek yok, lise diplomanızla başvuru yapabiliriz. Okul başvurularınız lise diploma notunuza göre değerlendirilmektedir.

İngilizce Dil Yeterliliği

Türk öğrenciler için en önemli şartlardan biriyse İngilizce dil yeterliliğidir. İngiltere’deki tüm üniversiteler IELTS dil sınavından alacağınız puanı kabul etmektedir. IELTS sınvından almanız gereken min. puan 6.0 bazı okullar için min. 6.5 olmalıdır. IELTS sınavı için başvuru yaparken dikkar etmeniz gereken nokta ise ukvi puan türünden sınava girmenizdir. IELTS sınavı hakkında detaylı bilgi için yurtdışında İngilizce yeterlilik makalemize göz atabilirsiniz.

İngiltere Foundation Year Programları

İngilterede üniversite okumak isteyen adaylar üniversitelere başvuru yaptıklarında okulların adayın lise eğitimini yeterli görmemesi durumda veya not ortalamsının yeterli olmadığı durumlarda adayın foundation dediğimiz hazırlık eğtitimi alması gerekebilir. Foundation year dediğimiz programlar 1 yıl sürmektedir.

İngiltere Üniversiteleri

Oxford, Cambridge, Imperial College, Durhan Üniversitesi gibi dünya sıralamalarında ilk 10 yer alan üniversitelere sahip İngiltere kalite eğitim veren birçok üniversite sahiptir. Yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden olan İngiltere üniversiteleri mezunları iş hayatlarına bir adım önde başlamaktadır.


London School of Commerce


University of West Scotland


İngiltere Üniversite Ücretleri

İngiltere’de üniversite eğitimi paralıdır. Avrupa üniversitelerine göre ortalamanın üzerinde okul ücretleri bulunan İngiltere’de yıllık ücretler 6500 GBP (İngiliz Sterlini) ‘den başlayıp 55.000 GBP’ye kadar çıkabilmektedir. Öğrencilerin yaşam masrafları yaşadıkları şehre göre değişiklik göstermekle birlikte; konaklama, yeme-içme, ulaşım ve sosyal giderlerin aylık ortalama maliyeti Londra’da 1000-1200 GBP civarında iken daha küçük sehirlerde bu rakam 900-1000 GBP arasındadır.

İngilterede Üniversite Eğitimi Konaklama Seçenekleri

Yurtdışında alınan eğitimlerde öğrenciler, ilk olarak konaklama seçenekleri ile ilgilenmektedir. Yurtdışında alınan eğitim tercihlerinde ilk sıraları edinen İngilterede üniversite eğitimi esnasında ki konaklama seçeneklerini sizler için sunmak isteriz.

  • Üniversite yurtları
  • Aile yanı konaklama
  • Özel yurtlar
  • Kiralık daireler

İngilterede üniversite eğitimi konaklama seçeneklerini sizler için kısaca açalım.

Üniversite Yurtları

Konaklama için üniversite yurtlarını tercih ettiğiniz takdirde tek, çift yahut 3-4 kişilik odalarda kalabilmektesiniz. Tek kişilik odalar kısıtlı olmakta ve erken kayıt süreçlerinde yer bulabilirsiniz. Yurtların hemen hepsinde çamaşırhane ve televizyon odası ile kantin gibi yerler bulunmaktadır.

Aile Yanı Konaklama

Yurtdışı üniversite eğitimi alan öğrenciler, tercihlerini en çok aile yanı konaklamalardan yana kullanmaktadır. Aile yanı konaklama, öğrencinin isteğine göre, tek yahut çift kişilik odalarda ister yemekli ister yemeksiz olarak ayarlanabilmektedir. Öğrenciler aile yanı konaklama seçeneklerinde seçici davranabilmektedir.

Özel Yurtlar

İngilterede üniversite eğitimi süresince özel yurtlarda kalmayı tercih eden öğrenciler ise genellikle konforlarından ödün vermemek adına bu seçimde bulunmaktadır. Lokasyon ve yeterlilik durumlarına göre üniversite yurtlarından biraz daha maliyetli olmaktadır.

Kiralık Daireler

Kiralık daireler genellikle lisans ya da yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. İngilterede üniversite bünyesinde diğer konaklama seçeneklerine kıyas ile en az rağbet gören seçenek kiralık daireler olmaktadır.