Innsbruck Tıp ÜniversitesiInnsbruck Tıp Üniversitesi, uzun bir geleneğe sahip genç bir araştırma merkezidir. Cizvitler, 1562’nin başlarında Innsbruck’da bir dilbilgisi okulu kurdular. Bu kuruluş, İmparator Leopold tarafından 15 Ekim 1669’da açılan Üniversitenin temelleri idi (dolayısıyla ‘Leopold-Franzens Üniversitesi’ adı). Innsbruck Tıp Üniversitesi, Innsbruck Üniversitesi’ndeki ilk dört fakültenin (Felsefe 1669, Hukuk Fakültesi 1670, İlahiyat Fakültesi 1670 ve Tıp Fakültesi 1674) biridir. 340 yıllık geçmişi boyunca üniversite için önemli bir amiral gemisi olmuştur.

2002 yılında geçen Üniversite Yasası çerçevesinde tıp fakültesi Leopold-Franzens Üniversitesi’nden ayrılmış ve Innsbruck Tıp Üniversitesi kendi başına bir üniversite olarak kurulmuştur. Bugün Med-Uni’nin yaklaşık 3.000 öğrencisi ve 1.800 çalışanı var. Batı Avusturya’nın en önemli tıbbi araştırma ve eğitim tesisi ve birçok Tyroleans, Güney Tyroleans ve Vorarlberg Eyaleti’nden öğrencilerin ev üniversiteleridir.

Innsbruck Tıp Üniversitesi, cinsiyet eşitliğine ve kadınların kariyerlerinde ilerleme kaydetmeye yönelik olumlu koşullar yaratmaya kararlı olan bu alanda dikkat toplamak isteyen üniversitelerden biridir. Toplumsal cinsiyete dayalı olma ilkesine uygun olarak eşitlik, İK politikaları, araştırma, öğretim ve kaynak dağılımına yansımaktadır. Yasal gerekliliklere uygun olarak ve kadının konumunu güçlendirmek ve potansiyel ve yetkinliklerinin üniversitenin yararına olabilmesi için uygun organlar ve bürolar kurulmuştur.

Innsbruck TIP Üniversitesi bölümleri

  • TIP
  • Dişçilik
  • Moleküler TIP (Lisans)
  • Moleküler TIP (Yüksek lisans)

Avusturya’da Üniversite detaylı bilgi