Work and Study İrlanda ile çalışma

İrlanda Work and Study programı özellikle son yıllarda uzun süreli dil eğitimi alacak kişiler için en iyi seçeneklerin başında gelmektedir. Dil okulu öğrencilerine yasal çalışma izni verilen bu programda öğrenciler, İrlanda’da İngilizce dil eğitimlerini alırken aynı zaman çalışarak masraflarını da kendileri karşılayabilmektedir.

Hangi işlerde çalışabilirim?

irlanda hangi işlerde çalışabilirim

İrlanda Work and Study programıyla Türkiye’den İrlanda’ya giden öğrenciler iş bulma konusunda çok zorluk çekmemektedir. Bu anlamda zorlanan öğrenciler çalışabilecekleri işleri beğenmeyen öğrencilerdir ve bu programla spesifik iş bulmak zordur. Yani bir dil eğitimi öğrencisi olarak bulabileceğiniz işler genellikle hizmet sektörü alanlarında bulunmaktadır.

İrlanda’ya bu programla giden öğrencilerin iş bulmaları öğrencilerin girişkenlikleri ve İngilizce dil seviyelerine bağlıdır. Yani İngilizceniz ne kadar iyiyse bir iş bulmanız da o kadar olasıdır. Süreç içerisinde İrlanda’da alacağınız eğitimde İngilizceniz geliştikçe yeni iş seçenekleri de karşınıza çıkacaktır.

İrlanda iş ilanları için websiteleri

Aşağıda sizlere bazı site önerilerinde bulunacağız. İrlanda’ya gittiğinizde iş bulmak için bu siteleri kullanabilirsiniz;

  • www.jobs.ie
  • www.irishjobs.ie
  • www.jobgalleries.com

Bu siteler haricinde yanınıza özgeçmişinizi alarak İrlanda’da dolaşırken bile iş başvurusu yapabilirsiniz. Bu da sizin ne kadar girişken olduğunuz gösterecektir. Özellikle İrlanda’da bulunan Tesco, Aldi, Lidle ve benzeri marketlere başvuru yapabilir ve buralarda da iş bulmak için şansınızı deneyebilirsiniz.

İrlanda’da Maaş ve saatlik ücret ne kadar?

irlanda saatlik ücret ne kadar

İrlanda’da tam zamanlı çalışan kişiler işlerine ilk başladıklarında yıllık ortalama 23.000 Euro civarlarında kazanmaktadır. İrlanda Work and Study programıyla İrlanda’ya giden öğrencileri ise saatlik olarak ortalama 10 Euro civarlarında kazanmaktadır.

İrlanda’da yaşamaya karar verdiniz ve artık orada tam zamanlı bir iş bulacaksınız. Bunun içinde aşağıdaki tablomuzda iş sektörlerine göre yıllık ortalama kazançlarınızı görebilirsiniz;

İş Sektörü Maaş (Ortalama – Yıllık)
Müşteri Destek 27.000 Euro
Yeni Mezun Mühendis 27.000 Euro
İnsan Kaynakları Asistanı 27.500 Euro
Satış Danışmanı 37.500 Euro
Grafik Tasarımı 39.000 Euro
Mimar 39.500 Euro
Web Tasarımı 46.500 Euro
Muhasebeci 40.000 Euro
C# / .Net / Asp.Net / Java 57.500 Euro
SAP Danışmanı 65.000 Euro
Doktor (GP) 70.000 Euro
Uzman Doktor 95.000 Euro

*Hudson 2015 – İrlanda Maaş Rehberi