İspanya’da üniversite eğitimi, Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden biri olan İspanya, eğitim kalitesini de her geçen gün artırmaktadır. Akdeniz ülkelerinden olan İspanya, rahat bir ortam ve yaşam tarzı, düşük yaşam ve eğitim maliyetleriyle Türk öğrencilerinin tercih ettikleri ülkelerden biridir.

İspanya’da üniversite eğitimi devlet ve özel üniversitelerde verilmektedir. Çoğunlukla lisans programları dört yılken, mimarlık, tıp ve bazı mühendislik programlarında eğitim süresi daha farklıdır.

İspanya’da eğitim programlarının eğitim dili çoğunlukla İspanyolca’dır. Birçok özel üniversitede eğitim dili İngilizce de olabilmektedir. İspanya üniversite okumak isteyen öğrenciler için belirli prosedürler uygulanmaktadır.

Başvuru ve Kabul Şartları

İspanyolca Dil Bilgisi

İspanya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için öncelikle İspanyolca B2 şartı aranmaktadır. Sonrasında İspanya üniversiteleri bir giriş sınavı vardır. 2 yıllık meslek okullarını okumak isteyen öğrenciler bu sınavdan muaf tutulmaktadır. Güzel sanatlar için üniversitelerin kendi bünyelerinde yetenek sınavına girmeleri gerekmektedir.

İspanya Üniversite Sınavı – Selectividad

Selectividad sınavı iki aşamalı yapılan bir sınavdır. İlk sınavda genel sorular bulunmakla birlikte zorunlu 4 kategoriden oluşmaktadır. İspanyol dili ve edebiyatı başka bir Avrupa birliği ülkesinin dil yeterliliği, İspanyol tarihi gibi bölümlerden oluşmaktadır. Son aşama öğrenci Fen bilimleri ya da Sosyal bilimleri ile ilgili sorular yer almaktadır. İkinci aşamadaki sınav ise Selectividad sınav skorunu yükseltmek isteyen öğrenciler içindir. Selectividad sınav skorunun %40 diploma ortalamasının %60’ı alınarak öğrencinin aldığı skor hesaplanmaktadır.

IB – International Bakolarya

Türkiye’de bulunan Alman,Fransa ve İtalya liselerinden mezun olan öğrenciler Selectividad sınava girmeden direk başvuru yapabilmektedir. Bu aşamada öğrencilerin diploma ortalamaları ve aldıkları dersler önemli kriter olmaktadır. Ayrıca Avrupa Birliği denkliği bulunan International Baccalaureate- Uluslararası Bakolarya (IB) diplomalarına sahip olan öğrenciler de herhangi bir sınava girmeden başvuru yapabilmektedir.

Öğrenciler dilerlerse öncesinde İspanyolca dil eğitimiyle birlikte sonrasında Selectividad hazırlık kurslarına katılabilmektedir. Mayıs’ta sınav yapılıp,  Haziran’da açıklanmaktadır. Temmuz ayında da üniversite yerleştirilmeleri olmaktadır. Temmuz kontenjanlarına yerleşemeyen öğrenciler Eylül’de açılan ek kontenjanlarla birlikte tekrar başvuru yapabilmektedir.

Ayrıca bazı özel üniversitelerin sınav şartı aramamaktadır. Öğrenciler diledikleri bölüme lise diplomalarıyla başvuru yapabilmektedir.

İspanya Üniversiteleri

Devlet Üniversiteleri

  • Pompeu Fabra University
  • Universidad Carlos III de
  • Polytecnic University Of Valencia
  • University Of Valencia
  • Universitad Politecnica de Madrid
  • Autonomous University of Barcelona
  • Universitat de Barcelona

Özel Üniversiteler

İspanya’da Yaşam Maliyetleri

Konaklama Ücretleri

İspanya’da yaşam maliyetleri şehirden şehre değişmekle birlikte ortalamam 650-750 Euro civarındadır. Ev ya da yurt aylık giderleri 400 Euro’dan başlamaktadır. Restoranlarda yemek maliyetleri 10-25 Euro arasında olmakla birlikte daha uygun alternatifler bulunmaktadır. Akdeniz ülkesi olduğu için mutfaklarımız benzerlik göstermekle birlikte öğrenciler kolayca kendilerine uygun yiyecek ve sebzeleri marketten alabilmektedir.

İspanya Okul Ücretleri

İspanya’da 47 devlet üniversitesi ve 12 özel üniversite bulunmaktadır. Üniversite devlet üniversiteleri maliyetleri 1.000-3000 Euro arasında, özel üniversite maliyetleri de 5000 Euro’dan başlamaktadır.