italya'daki universiteler

İtalya Üniversiteleri; Avrupa’daki bir çok uygarlığa ev sahipliği yapan, Rönesans hareketinin doğmuş olduğu, tasarım, dizayn, mimari ve moda gibi bölümlerde adını her zaman için bir adım önde gösteren İtalya’da yoğunlukla devlet olmak üzere çalışma yaptığımız üniversitelerin isimleri aşağıdaki gibidir:

İtalya'daki üniversiteler de lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin, Türkiye’de 12 yıllık eğitim almış olması şartı aranmaktadır. Hazırlık sınıfları sayılmamaktadır. Liseyi hazırlık sınıfı hariç 3 sene okumuş olan öğrencilerde, üniversitede birinci sınıfı alttan dersi kalmayacak şekilde tamamlama şartı aranmaktadır.

İtalya'da öğrencilere 2 farklı dilde eğitim imkanı sunulmaktadır; İngilizce ve İtalyanca. İtalyanca dil bilgisi İtalyan Kültür Merkezi’nde mülakat ile ölçülmektedir. İngilizce bölümlerde eğitim almak isteyen öğrenci ise IELTS belgesi ile başvuru yapabilmektedir ve IELTS’ten 6.5 skoru istenmektedir. İtalyanca eğitim almak isteyen ancak İtalyanca bilmeyen öğrenciler, İtalya’da dil eğitimi aldıktan sonra üniversiteye rahatlıkla geçiş yapabilmektedir. Ancak unutulmaması gereklidir ki; İtalya için öğrencilerin yalnızca bir okulda, bir bölüme tercih yapma şansı bulunmaktadır.

İtalya’da öğrencilerin üniversite başvuruları yapılırken lise diplomalarının denkliği alınmak zorundadır. Denklik işlemi konsolosluk üzerinden Nisan ayına kadar gerçekleştirilir. Bu sebepten ötürü İtalya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin çok daha önce müracaatlarını yapması gerekmektedir. Diploma denkliği alındıktan sonra Mayıs-Haziran aylarında üniversitelere ön kaydınız yapılır. Ön kayıt tamamlandıktan sonra öğrenciler, okulun hazırladığı giriş sınavına katılır ancak bu sınavlar YGS – LYS gibi sınavlardan çok daha kolay olmaktadır.

İtalya Üniversiteleri

University of Milan

Devlet üniversitesi olan Milano Üniversitesi, 8 fakülte, 2 okul ve 2000’den fazla eğitim görevlisi barındırmaktadır. Bilimsel üretkenlik anlamında İtalya’da lider olan üniversite, Avrupa’da da bu yönüyle adından bahsettirmekle birlikte 64,000’e yakın öğrencisi ile bölgedeki en büyük üniversitelerden dir. İtalya’nın en çok uluslararası öğrenci alan şehri Milano’da 1924 yılında kurulan üniversitede 47 tane kütüphane, okulun kendisine ait orkestrası ve korosu bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için tıklayın..


University of Bologna

1088 yılında kurulan Bologna Üniversitesi, dünya üzerinde kurulan ilk üniversitelerdendir. 11 tane fakültesi bulunan okulun, 2,850 akademik eğitmeni 82,363 öğrencisi bulunmaktadır. University Museum Network ( SMA )’e üye olan okul, ülkedeki diğer üniversitelerle ortak çalışmalar yürütmektedir. 11,000 araştırma projesi yürüten okul, 22 patente, 33 departmana, 12 araştırma merkezine ve 5 tane kampüse sahiptir. 209 tane eğitim programı bulunan üniversitede, 43 doktora programı bulunmakla birlikte okulun 273 farklı şirketle staj anlaşması bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için tıklayın


University of Siena

Bir devlet üniversitesi olan Siena Üniversitesi, 1240 yılında Stadium Sennese ismi ile kurulmuştur. 9 fakülte ve 15 departmana sahip olan okul, European University Association ve International Research Universities Network’e üyedir. Üniversitenin Avrupa’dan, Afrika’dan, Latin Amerika’dan, Rusya Federasyonu’ndan, Japonya’dan, Orta Doğu’dan ve Amerika’dan 239 farklı okulla bilimsel araştırmalar konusunda işbirliği; 72 yabancı üniversiteyle uluslararası Doktora programı anlaşmaları, 20 yabancı üniversite ile uluslararası Master programları anlaşmaları bulunmaktadır. Yaklaşık 54 bin nüfusu bulunan Siena şehrinde bulunan okulun öğrenci sayısı 20 bin civarındadır.

Detaylı bilgi için tıklayın


Bocconi Üniversitesi

Bocconi Üniversitesi, 1902 yılında Ferdinando Bocconi tarafından kurulmuş, uzmanlaşma alanı ekonomi ve işletme olan ilk üniversitedir.  2015 yılı QS World University Rankings’te sosyal bilimler alanında, dünyada 22’nci üniversite olarak belirlenmiştir. Yine 2015 yılı QS World University Rankings’te; işletme alanında dünyada 7’nci, ekonomi-ekonometri alanında dünyada 18’inci, finans alanında dünyada 28’inci olmuştur. Financial Times’a göre, okulun sunduğu MBA programlarının sıralaması dünyada 26’ncıdır (2015).

Detaylı bilgi için tıklayın..


NABA Üniversitesi

1980 yılında kurulan "Nuova Accademia Di Belle Arti" NABA Üniversitesi, Milano şehrinde eğitim veren özel okullardan biridir. Uzmanlık alanı tasarım olan üniversite, ilk İngilizce eğitim programlarını 2011-2012 eğitim öğretim yılında öğrencilerine sunmuştur. Dünyanın en prestijli 3 tasarım okulundan biri olarak gösterilen NABA, Laureate International Universities eğitim grubunun bir parçası olmakla beraber, uluslararası geniş bir network’e sahiptir. Uluslararası öğrenci potansiyeli çok yüksek olan okulda, yaklaşık 2,000 yabancı öğrenci eğitim almaktadır.


Politecnico di Milano

Politecnico di Milano, İtalya’daki en büyük teknik üniversite olmakla birlikte 1863 yılında kurulmasıyla, Milan’daki en eski üniversitelerdendir. Mühendislik, mimarlık ve dizayn alanlarında lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunan üniversitenin öğrenci sayısı 40,000’den fazladır. 2015 QS World University Rankings’te dünyada 20’nci en iyi teknik üniversite seçilmekle birlikte; dizayn alanında 11’inci, mühendislik alanında 24’üncü, mimarlık alanında 14’üncü olmuştur.

Detaylı bilgi için tıklayın


University of Genova

University of Genova, İtalya’nın Genova şehrinde 1481 yılında kurulmuş olan ülkenin en büyük üniversitelerindendir. 2005’ten bu yana Italian Institute of Technology (IIT) ile işbirliği olan üniversite, Microsoft Akademik Araştırma’larına göre bilgisayar bilimi alanında Avrupa’daki en iyi okullardandır. Üniversite; makine öğrenimi ve örüntü tanıma alanında İtalya’da 1’inci, Avrupa’da 36’ncı, bilgisayarlı görü alanında İtalya’da 1’inci, Avrupa’da 34’üncü, bilgisayar grafikleri alanında İtalya’da 2’nci, Avrupa’da 35’incidir.

Detaylı bilgi için tıklayın


University of Roma Tre

University of Roma Tre İtalyan Araştırma Üniversitesi olarak da bilinir, Sapienza University of Rome’de görev alan birkaç profesörün isteği üzerine 1992 yılında Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak Roma’da kurulan bir devlet üniversitesidir. Metropolitan bir şehir olan Roma’da kurulan 3’üncü devlet üniversitesidir. University of Roma Tre öğrencilerine, 54 lisans programı, 75 master programı 16 doktora programı sunmakla birlikte; 8 kampüse, 32 departmanda eğitim göre yaklaşık 36,000 öğrenciye ve 1,370 akademisyene ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite, ülkedeki 2’nci en çok tercih edilen okuldur.

Detaylı bilgi için tıklayın


Roma Tor Vergata

Roma Tor Vergata Üniversitesi 1982 yılında kurulan , İtalya’da bulunan diğer üniversitelerin kuruluş yılları göz önüne alındığında genç bir üniversitedir. 600 hektar alan üzerine kurulmuş olan okul kampüsü Agnlo-Sakson modelinde dizayn edilmiştir. Kampüs içerisinde araştırma enstitüleri, İtalyan Uzay Ajansı ( ASI ) ve üniversite hastanesi bulunmaktadır. 6 fakültesi bulunan ( Ekonomi, Hukuk, Mühendislik, Sanat, Sağlık, Matematik, Fizik ve Doğa Bilimleri ) üniversitenin, 19 departmanı, 112 lisans ve lisans üstü programı bulunmaktadır. 2,315 eğitmeni bulunan okulun son dönemdeki öğrenci sayısı 32,985’tir.

Detaylı bilgi için tıklayın..


Politecnico di Torino

Politecnico di Torino "Sculo di Applicazione per gli Ingegneri" ( Technical School for Engineers – Mühendislik Teknik Okulu ) olarak 1859 yılında kurulan, İtalya’nın en eski teknik üniversitelerindendir. 5308 eğitmene ev sahipliği yapan okulun, 32,000’den fazla öğrencisi bulunmaktadır. Anglo-Sakson tarzında kampüse sahip olan okulda, 28 lisans, 32 yüksek lisans, 18 İngilizce, 24 doktora programı bulunmaktadır. ‘Araştırma Üniversitesi’ olarak bilenen okul, dünya çapında Mimarlık ve Mühendislik ile ilgili birçok araştırmaya imza atmıştır.

Detaylı bilgi için tıklayın