İtalya’da Mimarlık Okumak

İtalya’da mimarlık okumak, mimarlık denilince akla gelen ilk 3 ülkeden biri; mimari yapıları, anıtları, tarihi ile İtalya’dır. Birçok sanat akımına ev sahipliği yapan, görkemli uygarlıkların kurulduğu, İtalya’da mimarlık eğitimi almak uygulamalı bilimler açısından birçok yönden avantajlıdır.

İtalya’da Mimarlık Okumak

İtalya günümüzde uluslararası alanda bir çok öğrencinin sanat, tarihi yapı, tasarım ve mimarlık alanlarında eğitim almaları için sıklıkla tercih ettiği ülkeler arasında yer alır. Milano, Floransa, Roma, Bologna, Siena gibi bir çok öğrenci şehri Roma İmparatorluğundan kalma köklü şehirlerdendir. Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan, Pisa Kulesi, Pantheon, Pompei gibi bir çok mimari yapısı ile öğrencilerin dikkatlerini çekmektedir.

Leonardo Da Vinci, Dante, Puccini, Verdi, Bellini, Galileo, Michelangelo gibi bilim adamı ve sanat insanları ile İtalya eğitim alınacak en saygın eğitim ülkelerinden biridir. Ülke olarak tüm dünyayı etkileyen reformlara, sanat akımlarına ve bilimsel buluşmalara imza atmış ve ev sahipliği yapmıştır. İtalya’da mimar olmak ülkenin zengin mimari yapısı sayesinde daha birikimli olmanızı sağlar.

İtalya’da Mimarlık Başvuru ve Kabul Şartları

İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler, üniversiteye girebilmek için sınava tabii tutulurlar (İtalyanca sınavı ve bilim materyelleri). Bu sınavlar genellikle Eylül ayı sonunda yapılmaktadır. İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler başvurularını bulundukları ülkeden en geç Mart ayına kadar yapmak zorundadır.

İtalya’da mimarlık eğitimi ve diğer bölümler için zamanlama şu şekilde sıralanabilmektedir:

Ekim – Mart ayları: Üniversitelerin ön kayıt tarihleri tarihleridir. İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler bu tarihlerde ön kayıtlarını yaptırmak durumundadır.

Nisan – Mayıs ayları: Öğrencilerin sınavlar için kayıtları yapılmaktadır.

Eylül ayı: Eğitim almak için sınavlar yapılmaya başlanır.

Mimarlık eğitimi almak isteyen öğrenciler için yapılan sınavın içeriği; matematik, fizik, tarih, mimari terimler, coğrafya ve sanat tarihi şeklinde olmaktadır.

İtalya’da mimarlık eğitimi almak için aranan ön şartlar şu şekildedir:

  • 12 senelik eğitim yılını tamamlamış olmak
  • Üniversite sınavında barajı geçmiş olmak
  • Dil bilgisi yeterliliği

İtalya’da Mimarlık Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalya’da mimarlık eğitimi sadece devlet üniversitelerinde alınmaktadır. En iyi mimarlık okulları, Roma, Torino, Milano gibi endüstrinin ve teknolojinin geliştiği şehirlerde yer almaktadır. Eğitim dili İtalyanca olmasına rağmen İngilizce seçenekleri de mevcuttur. Mimarlık eğitimi alabileceğiniz en iyi iki üniversiteyi kısaca tanıyalım;

İtalya’da mimarlık eğitimi denilince akla gelen ilk 2 üniversite; Politecnico di Milano ve Politecnico di Torino’dur. Bu iki devlet üniversitesi mimarlık eğitiminde her zaman için ilk 100’de bulunan üniversitelerdir. Öğrenciler hem İngilizce hem de İtalyanca eğitim alabilmektedir. Devlet üniversitelerinde harç ücretleri genellikle 500 ile 2,500 Euro arasında değişmektedir. Öğrencilerin ailelerinin gelirine öğrencilerin harçları belirlenmektedir.

Politecnico Di Milano Üniversitesi

Politecnico di Milano dünyanın en iyi mimarlık eğitimi veren üniversitelerinden biridir. Dünya sıralamasında 14. sıradadır. 100’den fazla ülkeden yabancı öğrenciye ev sahipliği yapar. İtalyanın en eski ve en büyük teknik okullarından biridir. Üniversitenin mezunlarından Nobel Ödüllü Kimyacı Giulio Natta, Aldo Rossi ve Renzo Piyano gibi ünlü mimarları mezun etmiştir.

Politecnico Di Torino Üniversitesi

Politecnico di Torino ülkede mimarlık eğitimi alabileceğiniz en iyi eğitim kurumlarından biridir. Yabancı öğrenci yoğunluğu en fazla olan akademidir. 1859 yılında kurulmuştur. Öğrencilere burs desteği, danışmanlık ve konaklama gibi konularda yardımcı olur. General Motors, Pirelli gibi ulusal anlamda en büyük şirketlerle ortaklaşa projeler yürütmektedir. Öğrencilere alanlarında iyi bir eğitim sunmasının yanı sıra mezun olduklarında kariyer imkanı da sunmaktadır.

İtalya’da mimarlık bölümü tüm dünyada olduğu gibi zorlu bir eğitim sürecidir. Bu zorluğun yanı sıra eğlenceli ve heyecanlı deneyimler ile öğrenciler kendilerini en şekilde yetiştirirler.

Temel derslerin yanı sıra, sosyal hizmetler, felsefe ve ekonomi gibi konularda da yetkinlik sahibi olup çevre eğitimleri konularında uzmanlaşma fırsatı yakalarlar.

İtalya’da Mimarlık okumak isteyen öğrenciler inşaat mühendisliği, peyzaj mimarlığı ve iç mimarlık gibi alanlarla ortak çalışmalar yürütürler.

İtalya’da mimarlık eğitimi  3 yıl sürer bu süreç boyunca iletişim, tasarım teorisi, mimari tarih, yapı malzemeleri, inşaat gibi temel dersleri alırlar. Mimarlık alanında bir kariyer yapmak istiyorsanız eğer yaşamınız boyunca bir eğitim sürecine hazır olmalısınız.

İtalya’da Mimarlık Sınavı

İtalya’da mimarlık eğitimi için giriş sınavına girmeniz gerekmektedir. Bu sınav genellikle Eylül ayı içerisinde yapılır. Sınav başvurusu için konsolosluk başvurusu, başvurucu yapacağınız okul ve sınav başvurusu yapmak zorundasınız.

Mimarlık Sınavı İçeriği

İtalya mimarlık sınavı 60 soru ve 100 dakikadan oluşan bir sınavdır. 2 soru genel kültür, 16 soru Sanat ve Mimarlık Tarihi, 20 soru mantık, 10 soru tasarım ve görsel, 12 soru ise matematik ve fizikten sorulur. İtalya’da mimarlık sınavı hakkında detaylı bilgi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Mimarlık Hazırlık Sınavı

Mimarlık Sınavı Tarihleri

İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisansı

İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisans yapmak isterseniz eğer alacağınız derslerin yanı sıra seminer, konferans gibi etkinliklere katılmanızı mecburu kılmaktadır. Master programları 2 yıl sürmektedir.

İtalya’da Üniversite hakkında detaylı bilgi çin tıklayın.. 

İtalya’da sunulan eğitim içeriği Avrupa Birliği standartlarına uygun olduğu için Avrupa ülkeleri ve Türkiye’de diploma denkliği mevcuttur.

Yabancı öğrencilere kapılarını açan İtalyan üniversitelerinde öğrenciler Lisans ve Yüksek Lisans eğitimi alabilmektedir. Ülkede bulunan üniversitelerin çoğunluğu devlet üniversitesi olduğundan dolayı harç ücretleri uygundur. Eğitim dili İtalyanca olmasına karşın yabancı öğrenciler isterlerse bazı bölümlerde İngilizce eğitim de alabilmektedir.

İtalya’da Mimar olarak çalışmak; İtalya’da mimarlık eğitimi alan öğrencilerin iyi bir derece ile mezun olduklarında yüksek ücretli iş bulma olanakları çok fazladır. İtalya’da mimar maaşları ortalaması yüksek, projeleri göz dolduran mezun öğrenciler ile oldukça fazladır.

Mimarlık kariyerinize kendi ülkenizde ofis açarak veya şirketlerde iç mimar, tasarımcı, proje sorumlusu gibi kariyerli olarak devlet yada özel sektörde iş bulabilirsiniz.

İtalya’da Mimarlık Kariyer Alanları

İtalya’da mimarlık kariyer alanları bu bölümde eğitim alan öğrenciler için iş bulma olanaklarını artırır. İtalya’da mimar olmak konusunda bilinmesi gereken en önemli konu not ortalaması yüksek, projeleri modern ve göz doldurucu, İngilizce diline iyi şekilde hakim öğrenciler arasında seçim yapılır.

İtalya’da Mimarlık eğitimi aldıktan sonra kendi ülkenizde de ofis açarak kariyer yaşamınıza devam edebilirsiniz. Uluslararası proje yarışmalarına katılarak maddi kazanç elde edebilir kariyerinizi daha şekilde şekillendirebilirsiniz. Mimarlık eğitimi alan öğrenciler diğer öğrencilere göre daha geniş bir kariyer ağına sahip olurlar. Mezun olduktan sonra bir mimarlık ofisinde proje mimarı, tasarımcı ve yönetimde çalışma imkanı bulabilirsiniz. Mimarlar her zaman yüksek maaşları ile dikkat çekerler. Özellikle İtalya’da mimar maaşları sizleri tatmin edecek derecede yüksektir. Avrupa ülkelerinde yeni mezun mimarların maaşları ortalama olarak 50.000$ ile 75.000$ arasında değişmektedir. Master ve doktoranızı yaparsanız bu maaşların daha yükseleceğini bilmenizde fayda var.

İtalya’da üniversite fiyatları hakkında detaylı bilgiye konumuzdan ulaşabilirsiniz. İtalya’da mimarlık eğitimi alan öğrenciler ileride kariyer yaşamlarında stres yönetimi konusunda başarılı olurlar. Araştırma konusunda uzmanlaşarak kariyer yaşamlarında en üst noktalara çıkabilirler.