İtalyada mimarlık yüksek lisansı, tarih derslerinde gördüğümüz gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, çoğu sanat akımının doğduğu ve ilk örneklerini verdiği ülke olarak tarihte yerini almıştır. Bu yüzdendir ki tasarım, mimarlık, mühendislik alanında en gösterişli işçilikler İtalya’dan çıkmıştır ve bu alanlarla ülke, adını duyurmuştur. İtalya, tüm sanat akımlarına ait eserleri bulunduğu, her köşesinde tarihten bir anı barındıran bir açık hava müzesidir.

İtalyada Mimarlık Master Programı

Mimarlık bölümü master eğitimlerinde üniversitelere göre de değişmekle beraber, genellikle üniversitelere, öğrencilere en yüksek kredili ders olan proje dersini iki yıl almasını ve bu proje derslerinin iki yılın sonunda sunum ve üzerine yazılmış bir tez ile teslim edilmesini istiyor.  Ayrıca öğrencilerden, proje derslerinden yapılan araştırmalara benzer şekilde, proje arazileri ve bulunduğu bölgeler hakkında da araştırma yapılması istenebiliyor.

İngilizce ve İtalyanca Yüksek Lisans

İtalya’da mimarlık yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz üniversitelerin çoğu İtalyanca eğitim sunmaktadır fakat İngilizce mimarlık master programları sunan özel okullarda bulunmaktadır.

Üniversiteler, aralıklarla düzenlenen mimarlık ve tasarım üzerine düzenledikleri etkinlikler ve atölye çalışmaları ile verilen teorik eğitimin ötesinde öğrencilere uygulamaya yönelik deneyimler de kazandırmaya çalışmaktadır.

İtalyada Mimarlık yüksek lisans programları