italya'da universite basvuru

İtalya’da Üniversite 12 Yıl Eğitim Şartı

İtalya’da yabancı öğrenciler için eğitime başlayabilmenin ilk şartı üniversiteden önce 12 yıl okumuş olmaktır. Lisede alınan hazırlık eğitimi 12 yıla dahil edilmemektedir. Lise eğitimini 3 yıl almış olan öğrencilerden istenen Türkiye’de bir üniversite kazanıp, birinci sınıfı başarı ile tamamlamaktır. Öğrencilerin alttan dersinin kalmamış olması ve üst sınıfa geçiş için yeterli not ortalamasını sağlamış olmaları gerekmektedir.

İtalya’da Üniversite Lise Denkliği

İtalya’da eğitim almak isteyen öğrencilerde aranan bir diğer şart; öğrencinin lise veya lisans diplomasının denkliğidir. Lise öğrencileri, son sınıfta da başvurularını yapabilmektedir. Böyle bir durumda öğrencilerden istenen, okunulan liseden alınmış, öğrencinin devamlılığını kanıtlayan ve diploma ile değiştirilmek üzere alınan yazıdır. Öğrencinin diplomasını İtalyan konsolosluğu değerlendirir ve diploma denkliğini yine İtalyan konsolosluğu verir.

İtalya’da Üniversite İtalyanca veya İngilizce Yeterlilik

İtalya için kabul şartlarından bir diğeri de dil yeterliliğidir. İtalyanca eğitim almak isteyen öğrenciler, İtalyan Kültür Merkezi tarafından yapılan sınavda başarılı olmak zorundadır. Öğrencilerden istenilen dil seviyesi B2’dir. Eğitimi İngilizce almak isteyen öğrenciler dil yeterliliğini IELTS sınavı ile kanıtlayabilir.

İtalya’da Üniversite Kontenjan Sınavı

Sayısal alanlara başvuru yapan öğrenciler için üniversiteler kontenjan sınavı uygulayabilirken, sözel bölümlere yapılan başvurularda not ortalaması ve dil yeterliliği genellikle aranan şartlardır. Ekimde eğitime başlamak isteyen öğrenciler en geç Nisan ayında başvurularını tamamlamak durumundadır. Öğrenciler üniversite başvurusu yaparken yalnızca bir okula, bir bölüm için başvuru yapabilmektedir. Ancak öğrenci ilk başvurusundan red alırsa farklı bir okul için başvuru yapabilir.