İtalya’da üniversite hazırlık, Avrupa’nın tasarım, moda, mimarlık gibi alanlar için başkenti sayılan İtalya, eğitim sistemi gereği devlet okullarında, öğrenci ailelerinin gelirine göre öğrenci harcını belirlemektedir. Dünyaca ünlü, eski üniversiteleri, uygun harçları ve yaşam maliyeti, kaliteli eğitimi ile İtalya’daki üniversiteler, özellikle son 10 yılda Türk öğrenciler tarafından da çokça tercih edilmeye başlanmıştır.

İtalya’da İngilizce Hazırlık

İtalya, okumak isteyen öğrencilere 2 farklı dilde eğitim alma seçeneği sunmaktadır; İtalyanca ve İngilizce. Türkiye, Polonya, Macaristan gibi ülkelerin aksine İtalya’daki üniversiteler öğrencilere direkt kendi bünyelerinde İngilizce veya İtalyanca hazırlık programı sunmamaktadır. İngilizce bölümler için başvuru yapmak isteyen öğrencilerden lisans için min 5.5, yüksek lisans için 6.5 IELTS skoru istenmektedir.

İtalya’da İtalyanca Hazırlık

İtalyanca bölüm okumak isteyen öğrencilerden ise B2 seviyesinde İtalyanca bilgisi istenmektedir. Öğrenciler İtalyanca bilgilerini kanıtlamak için İtalyan Kültür Merkezi’nin yaptığı sınava girerek İtalyanca bilgilerini kanıtlarlar veya Sienna Üniversitesi’nin yaptığı CILS sınavına girerek B2 sertifikası alabilirler. Uygun fiyatlı hazırlık programları için GYG Global Yurtdışı Eğitim’in deneyimli danışmanlarından bilgi alabilirsiniz.