İtalya Üniversite seçiminde nelere dikkat etmelisiniz?

İtalya üniversite başvuru şartları

Öncelikle dikkat etmeniz gereken şey üniversite başvuru şartlarına uygun musunuz? İtalya’da üniversite okumak için Türkiye’de de üniversite yerleştirme sınavına girmeniz gerektiğini unutmayın. Sadece barajı aşmanız yeterli olacaktır. Ve dikkat etmeniz gereken diğer konu ise dil yeterliliğidir. İtalya’da üniversiteler kendi bünyelerinde bir dil eğitimi vermemektedir. İtalya’da üniversite eğitimi dili İtalyanca ve İngilizce’dir. İtalyanca dil yeterliliğinizin en az B2 seviyesinde olması gerekmektedir. İngilizce için de IELTS skorunuzun 9 üzerinden en az 5.5 almalısınız.

Lise Not Ortalaması

İtalya’da üniversitelerin sizi kabul edebilmesi için lise ortalamanız da önemlidir. Ayrıca, İtalya üniversite bölümleri seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise bölüm için sınav olup olmadığıdır. İtalya üniversiteleri, bazı bölümler için bir giriş sınavı yapmaktadır. Ve bu sınavdan alınan skora göre bölüme kabul ediliyorsunuz.

İtalya diploma denklik

İtalya vizesiyle dikkat etmeniz gereken diğer önemli konu ise diploma denklik işlemidir. İtalya konsolosluğu belirli tarihlerde diploma denklik işlemi yapmaktadır. Bu tarihleri kaçırdığınız takdirde üniversiteye kayıt yaptıramayacağınızı unutmayın.

İtalya üniversiteleri burs başvurusu

İtalya diğer Avrupa ülkelerine göre burs seçeneği bulunan ülkelerden biridir. Burs başvuru tarihlerine de dikkat etmelisiniz. Yıllık 8000 euro maliyetinde burslar bulunmaktadır. Üniversitelerin de yabancı öğrenciler için burs verdiğini unutmayın.

İtalyada üniversite bölüm tercihi

İtalya’da en çok tercih edilen bölümler mimarlık, tasarım, tıp ve işletme gibi bölümlerdir. İtalya üniversiteleri çok köklü olmakla birlikte sizlere prestijli eğitim şansı vermektedir. Üniversite harçları yıllık 1000 Euro’dan başlamaktadır. Üniversite başvuru tarihleri nisan sonuna kadar yapılmaktadır.


İtalya’da Üniversite detaylı bilgi için tıklayın..