italyada-universite-ucret

İtalya üniversite ücretleri, Yurtdışında üniversite programları denilince akla gelen en ekonomik ülkelerden İtalya’da devlet üniversiteleri harçları, öğrencinin maddi durumuna göre ayarlamaktadır. Yıllık ücretleri ortalama 900 ile 2,300 Euro arası değişen devlet okullarında İngilizce ve İtalyanca bölümler çokça mevcuttur. Özel üniversitelerde ise okulların senelik ücretleri 5,000 ile 30,000 Euro arasındadır.

İtalya’da Devlet Üniversiteleri Ücretleri

Güney Avrupa’da bulunan ve yüzyıllar boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. İtalya’nın başkenti Roma, yüzyıllar boyunca Avrupa’nın ve batı uygarlığının merkezi olmakla birlikte eskiden beri Katolik Kilisesi’nin merkezi olmuştur. Bir Akdeniz ülkesi olan İtalya’da öğrencilerin aylık yaşam masrafları ortalama ( Konaklama, ulaşım, yemek vs ) 550 ile 650 Euro arasında değişmektedir. Öğrencilerin konaklama ücretleri aylık ortalama 300 ile 400 Euro arasında değişmektedir. Lisans veya yüksek lisans eğitimi almaya başlayan öğrenciler haftada 20 saate kadar çalışma iznini sahiptir.

İtalya üniversite ücretleri, eğitimi bittikten sonra öğrenciye 1 sene oturma izni veren İtalyan hükümeti, Türk öğrencilerin İtalya’da eğitim alabilmeleri için YGS sınavında barajı aşması, öğrenci eğer liseyi 3 sene okuduysa; üniversitenin ilk senesini başarıyla tamamlamış olması şartını aramaktadır.

İtalya’da Üniversite detaylı bilgi