italyada-universite-yasam-maliyeti

İtalya’da üniversite'de yaşam maliyeti, özellikle devlet okullarında okuyan öğrencilerin İtalya'daki üniversite eğitimi almak için toplam yıllık masrafları birçok Avrupa ülkesine göre çok daha ekonomiktir.

İtalya'da Öğrencilerin Konaklama Ücretleri

İtalya’da öğrencilerin Türkiye’deki gibi yurt ve paylaşımlı daire gibi seçenekleri bulunmaktadır. Yurtların doluluk oranları sebebi ile öğrencilerin çoğunluğu paylaşımlı daireleri tercih etmektedir. Bu dairelerin ücretleri aylık 250 ile 700 Euro arasında değişmekte olmakla birlikte öğrencilerin aylık ayıracakları ücret genellikle 250 – 350 Euro arasındadır. Konaklama kiraları odaların büyüklüğüne, imkanlarına ve konutun konumuna göre değişmektedir.

İtalya'da Üniversite Ücretleri

İtalya hükümeti, devlet üniversitelerinde öğrencilerin harç ücretlerini, ailenin gelirine göre ayarlamaktadır ancak alt ve üst sınırlar mevcuttur. Senelik ortalama 900 – 2,300 Euro arasında değişen harç ücretleri özel üniversitelerde yıllık ortalama 5,000’den 30,000 Euro’ya kadar değişkenlik göstermektedir. Ayrıca İtalyanca bölümlerde daha çok bulunan burs alma şansı ile başarılı öğrenciler özellikle devlet üniversitelerinde yıllık harç ücretlerini daha da aşağıya çekebilmektedir.

İtalya'da Yeme-İçme Ücretleri

Okul restoranlarında 4-5 Euro civarında öğrencilere yemek sunmaktadır. Ancak okul dışında öğrencilerin ortalama bir restoranda yemeğe verecekleri para 10-15 Euro arasındadır. Makarnaları ve pizzaları ile ünlü olan ülkede, şehrin hemen hemen yer yerinde bu tarz yemekler yapan restoranlar bulunmaktadır. Ayrıca deniz mahsulleri de ülkede çokça tercih edilmektedir.

İtalya'da Ulaşım Ücretleri

Ulaşım kartları aylık 20-25 Euro civarındadır. Şehiriçi ulaşımı öğrenciler tramvay, belediye otobüsleri ve geniş metro ağlarını kullanarak sağlamaktadır. Avrupa’nın birçok ülkesinde olduğu gibi İtalya’da da şoförlerin görevi, araçları kullanmaktır. Bu sebepten ötürü bilet kontrollerini kendileri sağlamaz, güvenlik görevlileri yapar. Kaçak binen kişilere 100 Euro + bilet parası cezası kesilir. Şehirlerarası ulaşım ise trenler ve otobüsler ile rahatça sağlanmaktadır. Gezi yapmayı planlayan öğrenciler gece trenlerini tercih ederse fiyatlar daha da uygun olmaktadır.

İtalya'da Öğrencilere Çalışma Hakkı

Lisans – yüksek lisans öğrencilerinin haftada 20 saat çalışma hakkı bulunmaktadır. Öğrenciler bu part time çalışma sürelerini, Türkiye’deki üniversite öğrencileri gibi; okuldan artakalan zamanda garsonluk, mağaza, coffee shop gibi yerlerde çalışabilmektedir ancak İngilizce biliyor olmak yeterli değildir. Öğrencilerin okulda alacakları dersler İngilizce olsa bile gerek part time çalışma için gerek sosyal hayat için İtalyanca dilini öğrenmeleri önerilmektedir.

İtalya'da Sosyal Yaşam Giderleri

Ülkedeki en iyi üniversitelerin bulunduğu şehirler Milano, Torino, Bologna ve Roma gibi şehirlerdir ancak bu şehirler İstanbul – Ankara gibi ülkenin en büyük şehirleridir ve doğal olarak öğrencilerin sosyal harcamaları küçük şehirlere göre biraz daha fazla olabilmektedir. Bu sebepten ötürü öğrencilerin dil eğitimi alacakları şehirleri daha küçük olan Perugia ve Siena gibi yerlerde alması önerilmektedir. Ortalama bir öğrencinin aylık toplam yaşam maliyeti 600 – 700 Euro arasında değişmektedir.