İtalya’da Yüksek Lisans

İtalyada yüksek lisans , master programları genellikle 2 sene sürmekle beraber 1 senelik programlar da bulunmaktadır. Bazı bölümler için okullarda staj yapma zorunluluğu bulunabilmektedir. Ayrıca birçok üniversite staj programları için dünya çapında büyük şirketlerle işbirliği yapmaktadır.

İtalyada master programlarında öğrencilerin genelden ziyade belirli bir alanda uzmanlaşmaları sağlanarak kariyerlerine başlaması sağlanmaktadır. İtalya’da eğitim alan öğrenciler Mavi Diploma ile mezun oldukları için Avrupa’daki bütün ülkelerde geçerliliği bulunmaktadır. Bölümlerde İngilizce ve İtalyanca seçeneği vardır ancak gerek öğrencilerin sosyal hayatı gerek part time çalışma olanakları için öğrencilere en azından basit derecede İtalyanca öğrenmeleri önerilmektedir.

İtalya’da özellikle moda, tasarım, mimarlık ve gastronomi gibi bölümler için lisans ve yüksek lisans programlarında çokça tercih edilen ülkede;

Başvuru ve Kabul Şartları

Not ortalaması

İtalya üniversitelerine yüksek lisans başvurularında en önemli faktörlerden biride üniversite not ortalamasıdır. 4’lük sistemde 2,5 altında olan başvuruların kabul alma şansı oldukça düşüktür.

Dil Yeterliliği

İtalyan üniversitelerinde İngilizce yüksek lisans programları lisans programlarına göre daha fazla seçeneğe sahiptir. İngilizce master programlarına başvuru yapabilmek için min 6.5 IELTS, 89 TOEFL veya dengi skorunuz olması gerekmektedir.

Referans Mektubu

Başvurunuza ekleyeceğiniz referans mektupları kabul alma şansınızı artırmaktadır. Lisans eğitiminizde dersini aldığınız profesörlerden 2’sinin refrerans mektubunu almanızı öneririz.

Motivasyon Mektubu

Başvurunuza ekleyeceğiniz motivasyon mektubu kabul almanızı sağlayacak bir diğer önemli faktördür. Hazırladığınız motivasyon mektubu; neden programa kabul almanız gerektiği, neden o okulu seçtiğiniz konusunda ne kadar iknacı olursa kabul alma şansınız da o kadar artar.

İtalya Yüksek Lisans Programları

İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisansı

Yurtdışında Mimarlık Yüksek lisansı yapmak isteyen adayların tercih ettiği ülkelerin başında gelen İtalya mimarlık alanında tanınmış üniversiteleri ve öğrencilerine sunduğu avantajlar nedeniyle uluslararası öğrencilerin yoğunlukta olduğu bir ülkedir. Programa başvuru ve kabul şartları hakkında daha detaylı bilgi için alttaki linki kullanabilirsiniz.

İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisansı bilgi için tıklayın

İtalya’da Sanat ve Tasarım Yüksek Lisansı

İtalya’da Mühendislik Yüksek Lisansı

İtalya’da Ekonomi ve Finans Yüksek Lisansı

İtalya’da İşletme Yüksek Lisansı – MBA

İtalya Yüksek Lisans Ücretleri

İtalya’daki devlet veya özel üniversitelerinde İngilizce olarak yüksek lisans yapma şansınız bulunmaktadır. Üniversitelerin master programları için ücretleri ise devlet üniversitelerinde 800 Eur ila 3500 Eur arasında ekonomik durumunuza göre değişirken özel üniversitelerde bu rakamlar 12.000 Eur ila 22.000 Eur arasında değişmektedir. Özellikle mühendislik alanında birçok ülkeden yüksek lisans için başvuru alan İtalyan üniversiteleri her geçen sene eğitimdeki kalite çıkatısını yükseltiyor.