italyadaki-ozel-universiteler

İtalya özel üniversiteleri, özellikle tasarım, gastronomi, moda gibi alanlarda adını duyurmuş olan üniversiteler, günümüzde uluslararası öğrencilere en çok ev sahipliği yapan okullardır bununla birlikte üniversitelerin adı Türk öğrenciler tarafından da çokça bilinmektedir.

Devlet üniversitelerinde okul harçları ailenin gelirine göre ayarlanan İtalya’da, özel üniversitelerin ücretleri senelik 5,000 Euro ile 30,000 arasında değişmektedir. Okullarda ön kayıt sistemi vardır ve ön kayıt yapılırken lise diplomasının denkliğinin alınmış olması gerekmektedir. İtalya’da lisans ve yüksek lisans bölümlerine öğrenci alınırken birden çok uygulama söz konusudur; Tıp, mimarlık ve veterinerlik gibi bölümlerde genellikle Eğitim Bakanlığı merkezi bir sınav uygularken, moda, tasarım gibi bölümlerde her üniversitenin kendine göre bir giriş sınavı olabiliyor. Bazı bölümler ise sınavsız, direkt öğrenci için kabul verebilmektedir, bu bölümlerde öğrencinin akademik başarısına bakılmaktadır.

Özel üniversitelerde daha çok İngilizce bölüm bulunmasına karşın, öğrencilere 2’nci dil olarak İtalyancayı da öğrenmeleri önerilmektedir. Lisans bölümleri genellikle 3 yıl sürerken, yüksek lisans bölümleri 1 veya 2 yıl sürmektedir.

İtalya özel üniversiteleri;

  • Bocconi University
  • NABA
  • Universita Cattolica
  • Iulm University
  • Scienze Gastronomiche Universita