Kanada’da lise eğitimi, lise eğitimi için Kanada’yı tercih eden öğrenciler, özel kolejler ve eyalet liselerinde verilen eğitimlere katılmaktadır. Öncelikle ve aileleri ilgilendiren en önemli konu; Kanada’da devlet liselerinin Ücretli olduğu konusudur. Kanada’da ücretsiz Lise Eğitimi almak maalesef mümkün olan bir konu değildir. Bununla birlikte devlet liselerinin yıllık ücretleri 21000 CAD’dan başlamaktadır. Özel Liselerin ise yıllık eğitim ücretleri ise 25000 CAD’dan başlamaktadır. Bu rakamlar minimum rakamlardır.

Verilmesi gereken diğer bilgileri ise kısaca şu şekilde sıralayabiliriz; öncelikle yukarıdaki rakamlara yıllık eğitim ve konaklama ücretleri dahildir. Öğrenciler Yurt Konaklamasında değil, yaşları nedeniyle Aile Yanı Konaklamada kalmak zorundadır. Öğrencilerin yanında kaldıkları aileler Kanada Hükümeti tarafından seçilmiş ailelerdir. Öğrencilerimizin kayıt işlemlerinin başlaması için ders notlarının en az 65 olması şartı aranmaktadır. Kanada’da lise eğitimlerinin başlangıç tarihi Ağustos ayındadır. Kayıt işlemleri için ise Ocak, Şubat ve Mart ayları ideal aylardır ama tabi ki erken kayıtlarda işlemler daha sağlıklı işlemektedir.

Bununla birlikte aynı zamanda Kanada’da lise eğitimi ne yarı dönemde de başlanmaktadır. Kanada’da 2. yarı yıl eğitimleri Ocak ayında başlamaktadır. Türkiye’de 2. yarı yıl başlangıcı Şubat ayında olduğu için tarihler çakışmaktadır. Bu sebeple önerimiz Sömestr başlangıcı olan Ağustos ayı üzerinden işlem gerçekleştirmek çok mantıklı olacaktır. Kanada’da Lise Eğitiminin öğrencilerimize katacağı faydalar sadece Lise Eğitimi ile bitmemektedir. Öğrencilerimiz Kanada’da Lise Eğitimlerini tamamladıktan sonra dünya sıralamasında ilk 500’de olan üniversitelerde çok rahat eğitim alabilmekte ve kariyerlerini Yurtdışında Üniversite Eğitimi alarak daha da sağlamlaştırmış olmaktadırlar.

Kanada Liseleri

Kanada’daki liseler, eğitim sistemleri, dünya genelindeki başarı durumu, liselere göre başvuru ve kabul zorluğu gibi konularda detaylı bilgi için tıklayın..

Kanada Lise Başvuru Şartları Neler

 • Öğrenci henüz Türkiye’de mezun olmamış ise önceki eğitim kurumundan alınmış ders ve not dökümleri,
 • Pasaport,
 • Mezun öğrenciler için mezuniyet belgesi veya diploma,
 • Lise eğitimine devam eden öğrenciler için ders notlarını gösteren transkriptleri,
 • Bu evrakların İngilizce tercümeleri,
 • Referans Mektupları (Öğretmenlerinin yazdığı ve İngilizce Referans Mektupları (3 adet),
 • Öğrencinin Kanada’da neden Lise eğitimi almak istediğini ve gelecek planlarını içeren bir motivasyon mektubu,
 • Öğrencinin İngilizce dil bilgisi seviyenizi kanıtlayan belge ( Okulunuz tarafından verilebilir, Ielts – Toefl – Cambridge sınavı puanı veya benzeri resmi belgeler).
 • İngilizce yeterliliğinizi belgeleyemiyorsanız İngilizcenizi geliştirmeye yönelik bir dil hazırlık programına katılacağınızı gösteren taahhüt mektubu.
 • Amerika’da kaldığınız süre boyunca tüm yaşam ve eğitim masraflarınızı karşılayabilecek miktarda nakit paranın olduğu banka hesabını gösteren bankadan alınmış İngilizce banka metubu.
 • Anneden ve babadan alınmış, İngilizceye çevrilmiş ve noter onaylı Muvafakatname.

*Öğrenciler 9 ve 10. sınıftan itibaren Kanada’da Lise Programlarına katılabilmektedirler!

Kanada Lise Başvuru Tarihleri

Kanada liselerinde eğitim almak isteyen öğrencilerin başvuruları okulların belirlediği tarihe kadar yapmaları gerekmektedir. Başvurular 2 dönem olarak alınmaktadır. Eylül ayında başlayacak öğrenciler başvurularını Mart ayının ilk haftasına kadar yapmış olması gerekmektedir. Eylül başlangıç başvurularını kaçıran adaylar şubat dönemi başlangıç için Kasım ayı ortasına kadar başvuru yapabilmektedirler.