Kanadada Üniversite Eğitimi

Eğitim sistemi ve üniversiteleri ile öğrencilerin ilk tercih ettiği ülkelerden olan Kanada her sene dünyanın her yanından başvurular almaktadır. Sunduğu sosyal haklar ve üniversite mezuniyeti sonra 2 seneye kadar Kanada’da yaşayıp iş bulma şansı sunan Kanada birçok konuda avantaj sunuyor. Özellikle Ontario (Toronto, Ottowa, Hamilton vs)  ve British Columbia (Vancouver, Langly, Richmond)  bölgelerindeki çok başvuru alan üniversiteler başarılı mezunlar vermektedir.

Kanada Üniversite başvuru şartları

Lise Mezuniyet Notunuz

Kanada üniversiteleri her ne kadar başvuru için asgari bir Lise transkript notu istemese de Türkiye’deki liselerden mezun olmuş öğrencilerin başvuru yaptıkları üniversiteye yerleşebilmeleri için 70 üzerinde bir puana sahip olmaları gerekmektedir.

Lise puanım yeterli değilse üniversiteye başvuramaz mıyım?

Eğer lise transkript puanınız 70’in altında ise Kanada’da üniversite okumak için diğer bir şansınız üniversitelerin Foundation (Hazırlık) programlarına katılarak puanınızı yükseltebilir ve sonrasında lisans derslerine başlayabilirsiniz.

İngilizce yeterlilik

Kanadada üniversite eğitimi ne başlamak için okulunuza minimum 6,5 ielts sınavı veya benzeri sınav skoru sunmanız gerekmektedir. Eğer bu puanı sunamıyor ve 5,5 – 6 puan sınırında kaldıysanız üniversitenin 1. sınıfını pathway programına katılarak lisans dersleriyle birlikte dil eğitimi alabilir ve 1 sene gibi bir zaman kaybı yaşamamış olursunuz. Eğer İngilizce seviyeniz ielts 5,5 puanın altında ise üniversite eğitiminiz öncesince İngilizce dil eğitimi almanız gerekmektedir.

Kanada Üniversite Ücretleri

Kanada Üniversite ücretleri yıllık 25 bin ila 35 bin CAD (Kanada Doları) arasında değişmektedir. Okul ücretleri her dönemin başında ödenmelidir. Üniversiteler başarılı veya ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere %25, %50 veya tam burs verebilmektedir.

Kanada Kolej Ücretleri

Kanada Kolej ücretleri ise yıllık 12 bin ila 20 bin CAD arasında değişmektedir. 2 senelik diploma eğitimi veren kolejlerden mezun olan öğrenciler ister Kanada’da mezuniyet sonrası 3 seneye kadar çalışabilir isterlerse 4 senelik üniversiteye geçiş yaparak eğitimlerine devam edebilriler.

Kanada’da Hangi Bölümleri Okuyabilirsiniz?

Hemen hemen her bölümde programlar sunan Kanada’da üniversitelerine Türkiye’den başvuru yapacak öğrencilerimize önerimiz Mühendislik alanlarındaki bölümlere özellikle teknoloji ve enerji alanlarındaki bölümlere başvuru yapmalıdır. Nedeni ise bu alanlarda oldukça başarılı üniversiteler olması ve yabancı öğrencilerin bu alanlarda daha kolay okul kabulü alabilmeleri. Bu alanlardaki eğitiminizi 4 senede tamamlayabilirsiniz.

Tıp, diş hekimliği, eczacılık ve hukuk gibi alanlara da başvuru yapabilirler lakin tecrübelerimize dayanarak söyleyebilirizki Kanada’daki yabancı öğrencilerin bu alanlara kabul almaları oldukça zordur.

Kanada üniversite başvuru tarihleri

Kanadada üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler okul başvurularını ne zamana kadar yapabilirler diye merak ediyorsanız ortalama Eylül ayında başlayan akademik yıl için başvuru belgelerinizin orjinallerini okuldan okula değişmekle birlikte en geç (Ontorio bölgesi) 15 Ocak tarihine kadar okula göndermiş olmamış gerekmektedir. Yarı dönemde başlama şansı bulunmaktadır.

Kanada Üniversiteleri

Kanada üniversiteleri, bilindiği gibi, bugün bir çok ülkede prestijli üniversiteler ve vasat üniversiteler tasnifi yapılabilir. Ama Kanada’da üniversiteler için bunu söylemek doğru olmayacaktır. Öte yandan, Kanada’daki eğitim öğretim sistemi tek elden bir kurum ile yönetilememektedir. Kanada’da eğitim sistemi denetlenebilen bir mekanizmaya sahiptir. Kanada’daki farklı eyaletlerde eğitim müfredatı geliştiren, yapılacak olan sınavların standartlarını koyan, gerekli finansal düzenlemelerini gerçekleştiren ve ilgili kurumdaki öğretmenlerin yeterliliğini kontrol eden bir eğitim bakanlığı bulunmaktadır. Kanada’da en iyi üniversiteler bölümden bölüme değişmekle birlikte, Toronto Üniversitesi, British Columbia Üniversitesi ve McGill Üniversiteleridir.


Kanada üniversiteleri için tıklayın


Kanada Kolejleri için tıklayın