kaplan-international-collegesTüm dünyada bilinen Kaplan International Dil Okulları, İngiltere okulları için bir FAM Trip yaptı ve Türkiye’den katılan 2 Türk danışmandan birisi de bendim. Yaklaşık 1 Hafta süren okul gezilerinde hem Kaplan hem de İngiltere hakkında bildiklerimden daha da fazla şey öğrenmiş oldum. Şunu en başta söylemeliyim ki; Kaplan Dil Okulu İngilizce Dil Eğitimini en iyi yapan okullardan birisi. Özellikle sosyal aktivite programları öğrencileri hep mutlu etmeyi amaçlıyor ve bu sayede de öğrenciler İngilizce pratiklerini eğlenerek yapıyorlar.

yenal-kaplan-sertifikaKaplan Londra Dil Okulları

Yolculuğuma ilk olarak Londra’dan başladım. Kaplan Dil Okullarının Londra’da 2 farklı şubesi bulunmaktadır. Bunlardan birisi Covent Garden diğeri ise Leicester Meydanında bulunmaktadır. Kaplan Dil Okulu Leicester Şubesi, açıkçası çok daha sosyal bir bölgede bulunuyor. Özellikle 18- 25 yaş arası öğrencilerin yoğun olduğu ve ders sonrası yapacak çok şeylerin olduğu bir bölge diyebilirim.

Kaplan Dil Okulu Covent Garden Şubesi daha sakin bir bölgede. Özellikle ben derslerime kanalize olup İngilizceyi hem sosyal hem de akademik olarak öğrenmek istiyorum diyecekler için biçilmiş kaftan. Yaş ortalamasını tam olarak bilememekle birlikte genellikle okul 25 yaş üstü öğrencileri bu şubeye yönlendiriyor diyebilirim. Çünkü bölge gerçekten sessiz ve sakin bir bölge. Dolayısıyla Leicester Şubesi kadar bir canlılık maalesef yok.

Kaplan Oxford Dil Okullarıyenal-londra2

Gezimin ikinci günündeki şube Oxford Şubesiydi. Oxford için şimdi bile aklıma gelen en mantıklı tanımlama; “İngiltere’nin ta kendisi!” Oxford şehri Üniversitenin vermiş olduğu ağırlıktan mıdır nedir, çok sakin bir yer. Her taraf yemyeşil ve son derece güzel bir şehir. Havası bana çok şaşırtıcı gelmişti ama, şöyle ki; yaklaşık yarım saat içerisinde kar, yağmur, güneş, rüzgar ve dolu yağdı. Nisan ayı olmasına rağmen doluya Oxford şehrinde yakalandım. Ama genel anlamda bu durum İngiltere’nin tüm şehirlerinde bu şekilde, yani İstanbul’un nasılsa İngiltere’nin havasına da pek güven olmuyor.

Kaplan Liverpool Dil Okulları

Gezinin üçüncü günü Kaplan Dil Okulunun Liverpool şubesindeydi. Liverpool harika bir şehir. Hani derler ya; düz ayak, aynen o şekilde. Her yere yürüyerek gitmek mümkün. Özellikle öğrencilerin sosyal anlamda zaman geçirecekleri yerler yürüme mesafesinde. Mesela okulun Yurt Konaklamasına yürüyerek gittik, okul ve yurt aynı yol üzerinde sayılır. Yürüyerek 20 dakikada konaklamanızdasınız. Okulun en önemli özelliği bence okulun Sosyal Aktivite Sorumlusu Luke. İnanılmaz bir enerjisi var ve öğrencilerin İngilizceyi öğrenememeleri gibi bir durumu tamamen ortadan kaldırmak adına birçok farklı aktivite düzenliyor. Liverpool mutlaka görülmeli!

Kaplan Manchester Dil Okulları

Ne yalan söyleyeyim, Manchester o kadar da hoşuma giden bir şehir olmadı. Yada benim orada bulunduğum zamanlarda şehir planlaması konusunda ağır bir çalışma vardı. Manchester daha çok fabrika yada ağır metal sanayi işlerine ait firmaların olduğu bir şehir gibi. Her yerde iş makinaları var ve sürekli bir çalışma karmaşası. Manchester’la ilgili yorum yapmam sanırım biraz zor ama yine de ismi en çok bilinen İngiltere şehirlerinden ve bu bile tabi ki yeterli olacaktır.

Kaplan Edinburgh Dil Okulları (İskoçya)

Gezimin son durağı İskoçya’nın başkenti Edinburgh şehriydi. Nasıl anlatabilirim bilemiyorum ama en samimi tanımla ilk defa hayatımda bir şehre aşık oldum diyebilirim. Doğa ve sosyallik iç içe bir şehir Edinburgh. Hatta oradayken kendime bir motto bile buldum. “Ölmeden Cenneti görmek istiyorsanız, Edinburg’a gitmelisiniz!” Evet, size biraz abartı yada komik gelebilir ama şehri gördüğünüzde sizi kesinlikle yakalıyor ve kendine çekiyor. Üzerinde kafelerin, restoranların ve mağazaların olduğu bir caddedeyken caddenin karşısına geçtiğinizde harika bir parkın içinde buluyorsunuz kendinizi.

Aksan ile ilgili bazı zorluklardan hep bahsedilir İskoçya için. Ama kesinlikle böyle bir problem yaşamadım Edinburgh’ta. İnsanları son derece sıcak ve yenal-edinburgh2açıkçası İngiltere’ye nazaran yiyebileceğiniz yemekler bile bir Türk için çok fark ediyor. Aç kalmıyorsunuz yani! Kaplan Edinburgh Dil Okulu Birleşik Krallıkta kesinlikle şüphe etmeden seçebileceğiniz bir alternatif. İngiltere, daha doğrusu Birleşik Krallık İngilizce Dil Eğitimi için bence hala en iyi seçenek.

Tabi ki tek bir yazıda tüm gördüklerimi ve tecrübelerimi yazmam çok zor. Bu sebeple şöyle yapalım; İngiltere Dil Okullarıyla ilgileniyorsanız ve samimi bir danışman yorumuna ihtiyacınız varsa bana 0544 243 243 9 numaralı ofis hattımdan yada yenal@gygglobal.com.tr email adresimden bana ulaşabilirsiniz. Ofisimizde size bir kahve ikram edip tüm sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyarım.

Yenal Cengiz