Kariyer Planlama Nedir? Son zamanlarda çalışma hayatında en sık kullanılan kavramlardan birisi olan “kariyer” kelimesi ile günlük hayatta da çok karşılaşmaktayız. Kariyer sözcüğü kullanıldığı zaman, herkesin aklında değişik kavramlar canlanmaktadır. Sıklıkla “meslek” kelimesi yerine kullanılan “kariyer” aslında yaşamımız boyunca yaptığımız tüm işleri, boş zamanlarda yaptığımız etkinlikleri, yaşamımızdaki diğer rolleri yani yaşamımızdaki tüm yönleri içermektedir.

Günümüzde değişen teknoloji, sosyal gelişmeler ve ekonomideki değişen koşullar nedeniyle iş yaşamı da değişmeye başlamıştır. Artık malların üretiminde çalışan insan sayısı azalmakta, hizmet sektöründe çalışan sayısı çoğalmaktadır. İletişim çok hızlanmış, şirketler dünyanın her yerinde hizmet verdiği için çalışanlar da dünyanın her yerinde çalışmaktadır. Çalışma saatleri esnekleşmekte, takım çalışması artmakta, çalışanlardan sürekli olarak kendilerini geliştirmeleri ve değişime açık olmaları beklenmektedir.

İş hayatına hazırlanırken kendinize hangi soruları sormanız gerekmektedir?

  • Geleceğim için düşünmemin, plan yapma zamanının geldiğinin farkında mıyım?
  • Yaşamımı yönlendirme sorumluluğunu almaya istekli ve hazır mıyım?
  • Gelecekte çalışmayı düşündüğüm mesleğe ve iş yaşamına hazırlanma konusunda neler yapıyorum?

Kendinizi İyi Tanıyın!

Belki şimdiye kadar nelere ilginiz olduğunu, yaşamınızda sizin için nelerin değerli olduğunu, yeteneklerinizi, güçlü ve zayıf yönlerinizi düşünmemiş olabilirsiniz; ancak kendinize uygun mesleği seçerken kendinizi birçok yönden tanımanız gerekmektedir. Kendinizi tanımanız, kariyer planlama sürecinin birinci aşamasıdır. Kendinizi tanımaya değerlerinizden başlayabilirsiniz; çünkü değerleriniz gelecekte de nelere önem vereceğiniz konusunda sizi fikir sahibi yapacaktır.

Kariyerinize Yatırım Yapın!

Sizi ancak doğru yapılan bir kariyer planlaması başarıya götürecektir. İyi bir eğitim ve çok çalışmak, ne yazık ki istediğiniz kariyer için tek başına yeterli olmuyor. Bunun için kariyerinize yatırım yapmanız gerekiyor.

Üniversitelerden her yıl binlerce kişi mezun oluyor. Sizin gibi bilgi ve donanıma sahip birçok kişi iş arıyor. Peki bu ne anlama geliyor?

Aslında en az sizin kadar bilgili ve donanımlı, binlerce rakibiniz var! Bu kalabalığın içinden kendinizi bir adım öne çıkarmanız, farklı yanlarınız olduğunu kanıtlamanız için kariyer hedeflerinizi belirlemiş olmanız ve doğru kariyer planları ile yola koyulmanız gerekmektedir.