Konaklama Konusunda Doğru Tercih Nasıl Yapılmalıdır?

Okulda verilen eğitimin kalitesi veya konaklama yerinin özellikleri dikkate alınmadan bir okula girmek, yabancı dil öğrenme amaçlı seyahat girişiminin yıkımla sonuçlanmasına sebep olabilmektedir. Bazı öğrenciler denizaşırı öğrenim gezileri boyunca ne çeşit bir konaklama istediklerini tam olarak bilirken, bazıları yapacakları seçim konusunda yeterli bilgiye sahip değildirler. Bazılarına göre, bir ailenin yanında konaklamak her açıdan en iyi tercihtir. Özellikle 19 yaşın altındakilerin bir ailenin göstereceği ihtimama ihtiyaçlarının bulunduğunu düşünenler bulunmaktadır. Onlara göre, genç öğrenciler için bir ailenin yanında kalmak, özellikle yeni kültüre uyum sağlamak ve ülke hasretini en aza indirmek açısından faydalıdır.

Bununla birlikte, ideal ile gerçeklik arasında bazen bir uçurum ortaya çıkabilir. Bazıları, bir ev sahibi ailenin yanında kalınması durumunda öğrencinin ne kadar ödüyorsa o kadarını alabileceği uyarısında bulunuyorlar. Okul, durumu idarede başarısız kaldığı ve yurtdışı öğrenci acentelerinin daha düşük fiyat taleplerinin baskısına boyun eğdiğinde ortaya sorun çıkmaktadır. Bazı kişiler, uzun bir seyahatin özellikle ilk ayında aile yanında kalmanın faydalı olduğunu savunuyorlar. Daha çok da öğrencinin dil seviyesinin düşük olduğu zamanlarda bunun öğrenci için motive edici bir güç olabileceğini savunuyorlar. Bununla birlikte, ortaya bazı sorunlar çıkabileceğini de kabul ediyorlar. Bu yüzden birçok dil okulu, ailelere, konuya sadece para açısından bakıyorlarsa onlarla çalışmak istemediklerini söylüyorlar.

Öte yandan, bazıları 10 ila 16 yaş arası öğrencilere okulun yurdunda kalmayı tavsiye ediyorlar. Her ne kadar bu daha pahalıysa da, aile yanında konaklamada olduğu gibi işi şansa bırakmamış oluyorlar. Yine kimilerine göre, yurtta kalmak, düşük bir dil yeterliliğine sahip olan öğrenciler için bir yük olmaktadır. Seviyesi yüksek olanlara bağımsızlık kazandırmakta ve arkadaşlıklar kurmalarını sağlamaktadır. Yurtta kalmanın genellikle daha üstün hizmetler anlamına geldiği kabul ediliyor. Dahası, öğrenciler kendi hayatlarını kontrol edebiliyorlar, oysa bir aile yanında kalırken onların ev kurallarına uymak zorundadırlar.

Öte yandan, apartman daireleri de yine yetişkin müşteriler arasında çok tercih edilen bir konaklama seçeneğidir. Bu sayede öğrenciler, para tasarruf etmenin yanı sıra yerel marketlerde alışveriş yapmakta ve halkla ilişkiler kurmaktadırlar. Buna karşılık oteller genellikle daha ferah, tatil tipi bir ortam sunmaktadır. Birçokları, apartman dairelerinde kalmanın bazıları için uygun olduğunu kabul etmekle birlikte, önce bir ailenin yanında en az 2 -4 hafta arası kalmanın faydalı olacağını belirtiyorlar. Sonuç olarak açıktır ki; ideal bir konaklama seçimi yapmanın sihirli bir formülü yoktur. Bu tamamen eğitim alacak kişinin kendisine bağlıdır. Tercihlerini eğitimine indeksleyerek yaparsa kesinlikle sonuç çok daha iyi olacaktır.