Kosice Teknoloji Üniversitesi 1952 yılında kurulmuştur ama kökleri daha eskiye dayanmaktadır demek yanlış olmaz. 1762 yılında Banska Stiavnica'da Madencilik Akademisini kuran İmparatoriçe Maria Theresa’nın mirasından gelen okul, Slovakya’da özellikle Dağ Bilimiyle ilgilenen tek üniversitedir. Çok uzun yıllardır teknik eğitim anlamında birçok öğrenciye eğitim veren okul, Slovakya’nın en çok bilinen okullarındandır.

M. R. Stefanik Eyalet Teknik Koleji 1937’de Kosice'de kurulmuştur ama Akademik Eğitmenler 1938- 1939 eğitim yılına başlamak için onay almış olmalarına rağmen savaş öncesi olaylar nedeniyle eğitime başlayamamışlardır. Kosice Teknoloji Üniversitesinin doğuşu, 8 Temmuz 1952 yılında Çekoslovak Hükümeti'nin 30/1952 sayılı kanunu ile 3 fakültenin kurulmasıyla başlamıştır. Bunlar; Mühendislik Fakültesi, Madencilik ve Metalurji Fakülteleri şeklindedir.

Uluslararası Alanda Aktif Bir Üniversite

Öncelikle okul ulusal anlamda önde gelen üniversitelerdendir. Bununla birlikte; uluslararası ölçekte saygın bir teknoloji üniversitesi olması, güçlü bir özerklik derecesine sahip olması, yeterince çeşitlendirilmiş finansal kaynaklarının olması, çok farklı seçenekte eğitim sunması, bilimsel anlamda çok fazla gelişimin yapılması gibi birçok vizyonu olan okul her öğrencisine kaliteli eğitimi garanti etmektedir.

Kosice Teknoloji Üniversitesi – Değerler

Kosice Teknoloji Üniversitesi, insanı her zaman ön plana koymaktadır ve insan odaklı çalışmalar yapmaktadır. Bu bakış açısıyla da öğrencilerine eğitim verdiğinden yetişen öğrencileri de bu bakış açısıyla dünyaya faydalı insanlar olmaktadır. Okulun insan ilişkilerinde samimiyeti ve güveni ön plana alması ise yine okulun yüksek değerleri arasındadır. Ezber yerine yaratıcılık ile eğitim veren okul, tüm öğrencilerini, hedeflerine ulaştırmak için çabalamaktadır.

Sosyal Hayat

Kosice Teknoloji Üniversitesinde yurtlar ve kantinler 9 farklı fakülteden öğrencilerin paylaştığı ve hatta öğrencilerin ikinci evleri denilebilecek bir sosyal ortam bulunmaktadır. Kosice’de 6, Presov’da 2 tane toplamda 8 yurt bulunmaktadır. Yurtlarda genellikle iki yataklı odalar bulunmaktadır ve sosyal ortamlar ortak kullanılmaktadır. Yurtlarda büyük kapasiteli kantin, bir tiyatro, 4 tane spor salonu, masa tenisi, squash sahası ve fitness merkezi bulunmaktadır.


Slovakya'da Üniversite detaylı bilgi