Litvanya Üniversite Bölümleri

Litvanya’da Üniversite Bölümleri

Baltık ülkelerinden biri olan Litvanya, Türkiye’den ERASMUS dahilinde en çok öğrenci alan ülkelerden biridir. Ülkenin ana dili olan Litvanca haricinde en çok kullanılan diller İngilizce ve Rusçadır. Eğitime ticari bakmayan nadir ülkelerden olması eğitim sisteminde boşluklarının bulunamaması ve eğitim alanında yaptığı yatırımlarla bünyesindeki uluslararası öğrencileri tatmin etmektedir.

Litvanya’da en çok tercih edilen üniversite bölümlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Litvanya’da TIP Eğitimi

TIP, eczacılık, odontoloji gibi bölümler Türkiye’de kazanılması en zor, öğrenciler tarafından çocukluktan beri hayali kurulan meslekler olarak geçmektedir. Litvanya dışında Polonya ve Macaristan gibi ülkelerde de bu eğitimi almanıza olanak bulunmaktadır ancak Litvanya, öğrencilere bölümler için çok daha uygun fiyatlı imkanlar sunabilmektedir.

Litvanya’da Mühendislik Eğitimi

Litvanya’da uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen alanlardan bir diğeri de mühendislik ve mimarlık programlarıdır. Mimarlık lisans bölümleri genellikle Litvanya’da 5 sene sürmektedir ve öğrenciler yüksek lisans derecesi olan ‘Yüksek Mimar’ olarak mezun olur. Mühendislik bölümlerinde ülke bazlı olarak en çok tercih edilen branşları; Bilgisayar Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Elektrik – Elektronik Mühendisliği, Havacılık Mühendisliği olarak sıralayabiliriz.

Litvanya’da Sosyal Bilimler Eğitimi

Sosyal bilimlere fazlası ile önem veren ve bu bölümler üzerine yatırımlar yapan Litvanya, özellikle eğitim öncesi çocuk gelişimi gibi bölümlere değer verilmektedir. Bunun yanı sıra Medya Teknolojileri, Psikoloji, Pedagoji, Sosyoloji gibi bölümler, uluslararası öğrenciler tarafından çokça tercih edilmektedir.

Litvanya’da Ekonomi – İşletme Eğitimleri

Ekonomi Mühendisliği gibi mühendislik fakültelerinden verilen eğitimler haricinde, iş – işletme yönetimi bölümlerinde Litvanya’da uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen okul IBS University of Management and Economics’tir. Alanda en çok tercih edilen bölümler; Ekonomi ve Politika, Uluslararası İşletme ve İletişim ve Finans’tır.