litvanya universite ucreti

Litvanya Üniversite Ücretleri

Baltık ülkelerinden biri olan Litvanya, yurtdışında en uygun seçeneklerden biri olması ve ERASMUS programı kapsamında Türkiye’den giden öğrencilerin deneyimleri ile son zamanlarda Türk öğrenciler tarafından da tercih edilmeye başlanmıştır.

Litvanya’da hem sosyal bilimler hem de sayısal alanlarda ekonomik maliyetlerle eğitim almak mümkündür. Aylık yaşam maliyetleri (yeme-içme, konaklama, sosyal yaşam giderleri vs) ortalama 300-350 Euro olan Litvanya’da; sosyal alanda lisans programlarının senelik ücreti ortalama 1,300 ile 2,500 Euro arasında değişmektedir. Aynı alanlarda yükse lisans programlarının senelik ücretleri 2,200 ile 3,600 Euro arasında değişmektedir.

Anadili Litvanca olan ülkede en çok konuşulan diğer diller Rusça ve İngilizcedir. Bu sebepten dolayı pek çok üniversite, öğrencilere İngilizce ve Litvanca eğitimin yanında Rusça eğitim şansı da sunmaktadır. Litvanya’da sayısal lisans bölümlerinde eğitim ücretleri 2,500 ile 3,500 Euro arasında değişmektedir. Yüksek lisans senelik ücretleri ise 3,500 ile 4,500 Euro arasında değişmektedir.

Sunduğu kaliteli eğitim sayesinde sağlık alanlarında da son dönemde adından bahsettiren Litvanya, diğer Avrupa ülkelerinin aksine uygun fiyatlı eğitimler sunmaktadır. Sağlık alanlarının senelik ücreti 4,500 ile 12,000 Euro arasında değişmektedir.