Litvanya Üniversiteleri Başvuru ve Kayıt TarihleriLitvanya Üniversitelerine Başvuru Dönemi

Litvanya üniversiteleri başvuru ve kayıt tarihleri ne zaman, eğitim sitemi ve kaliteli üniversitelere sahip Litvanya'da üniversite okumak isteyen adaylar üniversite başvurularını ne zaman yapmalı. Erasmus programı dahilinde Türkiye’den öğrenci alan ve Türk öğrenciler tarafından çokça sevilen ülkelerden bir tanesi. Sevilme nedenleri olarak ülkede yaşam maliyetlerinin ve eğitim ücretlerinin düşük olması, Litvanların, ülkenin aksine sıcakkanlı olması başlıcalarıdır.

Litvanya’da eğitim her sene Ekim ayında başlamakta, öğrenciler dilerse hazırlık eğitimini Litvanya’da alabilmekte böylelikle hem İngilizce yeterliliklerini sağlamakta hem de lisans veya yüksek lisans eğitimine başlamadan önce ülkeye alışarak daha kolay geçiş sağlamaktadırlar.

Litvanya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler kayıt olmak için liseden mezun olmayı veya sınava girmeyi beklemek zorunda değillerdir. Yıl boyunca ön kayıtlarını yaptırarak eğitim zamanı geldiğinde Litvanya’da üniversiteye başlayabilmektedir.  Bazı üniversiteler öğrencilere yarı dönemde başlama imkanı da verebilmektedir.

Erken Başvurunun Önemi

Litvanya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler Ekim ayında başlamak için her sene Ocak ayı itibarı ile, Şubatta eğitime başlamak için her sene Eylül ayı itibarı ile işlemlerine başlayabilmektedir. Adaylara önerimiz işlemlerine mümkün olduğu erken başlamaları olacaktır. Her üniversitenin yabancı öğrenciler için belli bir kontenjanı olduğundan her başvuruyu kabul edememeleri riski bulunmaktadır, bu riski ortadan kaldırmak ve oluşabilecek herhangi bir aksaklık durumu için üniversite başvuru işlemlerinize erken başlamanızı öneririz.

Litvanya'da Üniversite Eğitimi hakkında bilgi