litvanyadaki-universiteler

Litvanya Üniversiteler, Litvanya resmi dili Litvanca, resmi adı Litvanya Cumhuriyeti olan 3 Baltık ülkesinden biridir. Komşuları; Polonya, Kaliningrad, Letonya ve Belarus’tur.  Ülkenin başkenti Vilnius şehri olan ülke genel olarak düzlük alanlardan oluşur. Doğaya büyük önem verilen ülkede orman miktarı yüzde 30 civarındadır.  Ülke 2004 yılında Avrupa Birliği’ne kabul edilmiştir.

Litvanya’da yabancı dil bilme oranı yüzde 90ları bulmaktadır. Ülkenin resmi dili olan Litvanca'dan sonra en çok ülkede en çok konuşulan diller İngilizce ve Rusçadır. Ülkenin en büyük şehri, başkenti de olan Vilnius, sırasıyla diğer şehirler Kaunas ve Klaipeda’dır.

Litvanya Üniversiteleri

Lithuanian University of Educational Sciences

Lithuanian University of Educational Sciences ‘ın hikayesi 1935 yılında Klaipeda’da Pedagogical Institute of the Republic of Lithuania olarak eğitime başlamasına dayanır. Enstitü, pedagoji alanında ülkede eğitim veren ilk yüksekokuldur. Bu tarihten önce de öğretmen eğitme aktiviteleri ve eğitimleri vermekteydi. Sonraki 80 yıl içerisinde birleşmeler ve eklemelerle okul adını ve lokasyonunu birkaç kez değiştirmiştir.

Detaylı bilgi için tıklayınız


 

Vilnius Gediminas Tenik Üniversitesi

1956 yılında Litvanya’nın başkenti olan Vilnius şehrinde enstitü olarak kurulan üniversite, bugün 10 fakülteye sahiptir. 14 enstitü, 2 araştırma merkezi ve 33 laboratuvara sahip olan okul bilimsel araştırmalarını ve deneysel geliştirme çalışmalarını bu merkezlerini kullanarak yapmaktadır. Litvanya çapında en büyük Mobil Uygulamalar Laboratuvarına sahip olan okul, Doğu Avrupa’nın en modern İnşaat Mühendisliği Araştırma Merkezi’ne sahiptir. QS Dünya Üniversiteler Sıralamasına göre Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi yüzde 4’lük dilimde, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Vilnuius Geiminas Üniversitesi detaylı bilgi için tıklayın..


 

Siauliai University

Siauliai Üniversitesi Kuzey Litvanya’nın en büyük üniversitesidir. 1997 yılında Siauliai Pedagogical Institute ve Siauliai Polytechnic Faculty of Kaunas University of Technology’nin birleşimi ile kurulmuştur. 6 fakülte, 2 enstitüye sahip üniversitenin 12 araştırma merkezi bulunmaktadır. 40 farklı ülkedeki üniversitelerle 140 anlaşması bulunan üniversitenin 4000 öğrencisi bulunmaktadır. Okul öğrencilere Rusça ve İngilizce 24 farklı program sunmaktadır.

Siauliai Universitesi detaylı bilgi için tıklayın


 

ISM University of Management and Economics

1999 yılında kurulan ve Litvanya’da kurulan ilk özel işletme – yönetim okulu olma özelliğine sahiptir. BI Norwegian Business School tarafından kurul okul, Avrupa’daki en büyük işletme – yönetim okuludur. 2007 yılından beri EDUNIVERSAL Global Ranking’te ilk 200’de yer almaktadır. 2006 yılından beri CEEMAN akreditasyonu bulunmaktadır. European Credit Transfer Label tarafından Litvanya’da ödül alan ilk okul olmakla birlikte Avrupa’da bu ödülü 3 kere alan nadir okullardandır. ABD, Norveç, Fransa, Belçika ve Hollanda ile çift diploma programları yapmaktadır.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız


 

Mykolas Romeris University

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta bulunan Mykolas Romeris Universitesi, 1990 yılından bugüne eğitim veren, 38 farklı ülkeden 13,000 öğrenci sayısı ile Litvanya’daki en büyük uluslararası öğrenci sayısına sahip üniversitelerden biridir. 300’den fazla özel ve devlet üniversiteleri ile anlaşması bulunan üniversiteye her sene ortalama 9,000 öğrenci başvuru yapmaktadır. 700 akademisyene ev sahipliği yapan MRU’da en çok tercih edilen bölümler hukuk, işletme, psikoloji, sosyal çalışmalar, filoloji ve eğitim bilimleridir.

Mykolas Romeris Üniversitesi detaylı bilgi için tıklayın


 

Lithuanian Univeristy of Health Sciences

1922 yılında kurulan Lithuanian University of Health Sciences, Litvanya’nın Kaunas şehrinde bulunan devlet üniversitelerinden biridir. Günümüzde sağlık alanında uzmanlaşmış en büyük okullardan biridir. 7 fakültesi, 6 araştırma enstitüsü 2 hayvan kliniği ve hastanesi bulunan üniversitenin çalışan ve üye sayısı 20,000 civarında olmakla beraber, 7,000’den fazla öğrencisi bulunmaktadır. Sağlık, odontoloji ve hemşirelik öğrencileri pratiklerini üniversitenin hastanesinde geliştirebilmektedirler. 1,200’den fazla doktoru, 2,400 çalışanı ve hemşiresi bulunan hastane, yılda 78,000’den fazla hasta kabul etmektedir.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız


 

Kaunas University of Technology

1922 yılında kurulan Kaunas Teknoloji Üniversitesi, 2 hazırlık programı ( İngilizce ve Mimarlık ), 16 lisans programı, 28 yüksek lisans ve 17 doktora programı sunmaktadır. Mimarlık, Bilgisayar Bilimleri, Ekonomi ve İşletme, Mühendislik ve Teknolojileri, Fizik Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler alanlarında eğitim veren üniversitede 10,000’den fazla öğrenci bulunmaktadır. Bu rakamın yüzde 10’u yabancı öğrencilerdir. 300 partner üniversite ile anlaşması olan üniversite; Erasmus, IAESTE, AIESEC, ISIEC  programlarına katılmaktadır.

Kaunas Universitesi detaylı bilgi için tıklayınız..